فهرست

تازه‌ترين اخبار

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان در دیدار با معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان گفت:

رسالت اجتماعی کتابخانه‌های عمومی برجسته‌تر می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در دیدار با معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان، کتابخانه های عمومی را محلی برای رونق کسب و کارهای کوچک و حمایت از ایده‌های جوان برشمرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان لرستان، سیدسجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با همراهی میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان؛ حسین فلاح کردی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی خرم آباد و جمعی از کارشناسان ستادی با مصطفی کرم‌پور، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان به منظور توسعه همکاری ها در خصوص رونق کسب و کارهای کوچک دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی با اشاره به نقش کتابخانه‌های عمومی در رونق اقتصادی، گفت: در سال‌های گذشته کتابخانه‌های عمومی بیشتر به خدمات امانت کتاب و سالن‌های مطالعه پرداختند. در حال حاضر رویکرد کتابخانه‌های عمومی تغییر کرده و به پایگاه های اجتماعی تبدیل شده‌اند. در همین راستا بخشی از این عملکرد، ایجاد فضای رونق بخشی به کسب و کارهای کوچک و دانش بنیان است.
سید سجاد راستخانه با بیان اینکه کسب و کارهای کوچک همواره با مشکلات و چالش‌های فراوانی مواجه هستند و برای رشد و شکوفایی به حمایت همه جانبه نهادها و سازمان‌های اجتماعی نیاز دارند، بیان کرد: کتابخانه‌های عمومی از جمله سازمان‌هایی هستند که به واسطه ارتباط مستقیم با جامعه، مسائل و چالش‌ها را رصد کرده و  با توجه به فضاهای موجود در کتابخانه های عمومی لرستان و استفاده عموم از این مراکز، فرصتی مغتنم برای توسعه کسب و کارهای کوچک و اجتماع سازی ایده های کارآفرینان است.
وی با اشاره به نوپا بودن این رویکرد بر لزوم انجام پژوهش‌های علمی و عملی در این مسیر تاکید کرد و افزود: با برگزاری همایش بین المللی «کتابخانه‌های عمومی و کسب و کارهای کوچک» در مهر ماه سال جاری در شهر مقدس مشهد، نقاط قوت و ضعف و همچنین چالش‌های پیش روی این رویکرد شناسایی  خواهد شد.
راستخانه در پایان ضمن بیان ماهیت بین رشته‌ای بودن حوزه کارآفرینی، خواستار همکاری اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه لرستان در ارائه مقالات و راهکارهای علمی  شد.
همچنین معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از اقدامات کتابخانه‌های عمومی،  بیان داشت: همکاری های علمی دانشگاه و کتابخانه ها منجر به نتایج بسیار خوبی برای دو دستگاه خواهد شد.
مصطفی کرم‌پور با اشاره به وجود رشته های تحصیلی مرتبط با محورهای همایش، بر همکاری دو سویه میان دانشگاه و کتابخانه  تاکید کرد و آن را راهی برای توسعه  مسیر پیش روی کتابخانه ها دانست.
وی هعمچنین انعقاد تفاهم نامه فرهنگی را یکی از راه های استمرار همکاری و استفاده از ظرفیت های دو دستگاه برشمرده و افزود: بزودی مقدمات این تفاهم نامه همکاری آماده و به امضای طرفین خواهد رسید.