فهرست

تازه‌ترين اخبار

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان در دوره آموزش مهارت‌های کتابداری:

کتابخانه های عمومی در تربیت نسلی در تراز انقلاب اسلامی بسیار تاثیر گذار هستند

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان لرستان در دوره آموزش مهارت‌های کتابداری جدید الاستخدام با بیان اینکه کتابخانه عمومی یک پایگاه فرهنگی بسیار مهم است، گفت: کتابخانه های عمومی با برنامه ریزی دقیق و موثر در تربیت نسلی در تراز انقلاب اسلامی موثر عمل کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، دوره آموزش مهارت‌های کتابداری جدید الاستخدام استان لرستان با حضور سید سجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی؛ برخی از کارشناسان ستادی و جمعی از کتابداران جذب شده در سالن جلسات مدیریت فاوا شهرداری خرم آباد، برگزار شد.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ابتدای این جلسه ضمن خیر مقدم به نیروهای جدید و با اشاره به اهمیت و فضیلت کار در مجموعه نهاد کتابخانه های عمومی به جامعه هدف، گفت: کتابداری و حضور در کتابخانه افتخاری است که نصیب هر کسی نمی گردد؛ امروز این افتخار نصیب شما شده است تا در کنار اعضای کتابخانه باشید و به جامعه بزرگ و مهم فرهنگی ورود پیدا کنید.
سید سجاد راستخانه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در جریان بازدید از نمایشگاه کتاب که می فرمایند: «مسئله‌ی کتاب مسئله‌ی مهمّی است. فرهنگ کشور، فرهنگ‌ُسازی کشور، همواره احتیاج به کتاب دارد؛ با اینکه حالا امروز امکانات فراوان دیگری به وجود آمده ــ فضای مجازی و امثال اینها ــ امّا کتاب همچنان در جایگاه خیلی والا و مهمّ خودش قرار دارد. همه‌ی فعّالیّتهای هنری، ‌رسانه‌ای، فرهنگی، مثل تئاتر، مثل سینما، حتّی نقّاشی، کارهای سمعی و بصری، احتیاج به کتاب دارد؛ یعنی آن کسی میتواند یک کار هنری خوب را یا کار رسانه‌ای خوب را تولید کند که با کتاب سر و کار داشته باشد. »، گفت: همه واژه ها و جملاتی که حضرت آقا می فرمایند بار مفهموی داشته و  در درون هر کدام از این کلمات، دنیای از مفاهیم نهفته است. به عنوان نمونه معظم له در همین فرمایش، پیش از بیان واژه کتاب، واژه مسئله را به کار برده اند که نشان دهنده این نکته مهم است که ترویج و توسعه کتاب و کتابخوانی از منظر ایشان حائز اهمیت بوده و از آن با عنوان مسئله یاد می نمایند.
وی ادامه داد: کتاب و کتابخوانی هموراه از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری بوده و این مهم مسئولیت دست اندکاران این حوزه را بسیار سنگین کرده است و می بایست در این مسیر از هیچ کوشش و تلاشی دریغ ننمود.
راستخانه کتابخانه عمومی را همتراز با مدرسه در راستای تربیت نسل جدید کشور و انقلاب دانست و خاطر نشان ساخت: کتابخانه های عمومی از مهمترین پایگاه های فرهنگی در کشور بوده که امروز علاوه بر ارائه خدمت اصلی خود، در ارائه خدمات فرهنگی مرتبط با کتاب نیز بسیار فعال هستند و می توان گفت کتابخانه های عمومی در تربیت نسلی در تراز انقلاب اسلامی بسیار تاثیر گذار و موثر هستند.

 
در ادامه این جلسه معاون کتابخانه های عمومی استان ضمن معرفی بخش های مختلف نهاد، ضوابط حرفه ای و اخلاقی کتابداری به ویژه اهمیت خدمت به اعضاء و مراجعه کنندگان پرداخت و گفت: رعایت اخلاق اداری، تکریم ارباب رجوع و خدمت رسانی شایسته به مردم مشمول آیات و روایاتی می‌شود که ثواب و پاداش اخروی برای افراد خدمتگزار مردم برشمرده است.
میثم زندیه شیرازی، با بیان اینکه خدمت خوب و درست شما موجب می‌شود که در آینده به گذشته خود افتخار کنید، تصریح کرد: خوب عمل کردن موجب ارتقای فرد و سازمان می‌شود و در نقطه مقابل کوتاهی در انجام وظایف به خود فرد و سازمان ضربه خواهد زد.
وی در پایان دستیابی به ارزش های والای فرهنگی را مستلزم اهتمام جدی نیروهای کارآمد، تلاش مستمر همراه با آرامش عنوان کرد و افزود: فعالیت در عرصه فرهنگ وهنر کاریست ارزشمند که با بعد معنوی و انسانی جامعه سروکار دارد.
گفتنی است، دوره آموزش مهارت‌های کتابداری ویژه کتابداران جدید استان لرستان با آموزش مباحث فرهنگی، منابع، سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی، حوزه انجمن‌ها و مشارکت‌ها و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها برگزار شد.