منو
اخبار
به همت اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان: کتاب «بلدچی» در خرم آباد نقد و بررسی شد نشست نقد و بررسی کتاب «بلدچی» نوشته اسماعیل سپهوند در کتابخانه عمومی غدیر خرم آباد برگزار شد.  

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، همزمان با فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، نشست نقد و بررسی کتاب «بلدچی»(روایتی از ایثارگری رزمندگان استان لرستان در دوران دفاع مقدس) با حضور فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان؛ اسماعیل سپهوند، نویسنده کتاب بلدچی، دکتر علی نوری، عضو هیت علمی دانشگاه لرستان، محمدتقی عزیزیان معاون اداره کل بنباد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس لرستان؛ جمعی از رزمندگان استان در دوران جنگ تحمیلی، کتابداران و کارشناسان اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، نویسندگان و اصحاب رسانه در کتابخانه عمومی غدیر خرم آباد برگزار شد.

فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در این نشست از عوامل برگزاری این برنامه تشکر کرد و اظهار داشت: برگزاری چنین جلساتی می‌تواند مشوقی برای کتاب‌خوانی در جامعه باشد.

 طهماسبی، توصیه های رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) به جوانان در خصوص مطالعه وقایع دوران دفاع مقدس را یادآور شد و گفت: ایشان  تأکید دارند که نسل جوان کتابهایی را که شرح حال ایثارگری فرماندهان در سالهای دشوار جنگ تحمیلی است را مطالعه نمایند و در همین راستا جلسات نقد کتاب در  این حوزه باید با حضور نویسندگان و نسل جوان امروزی به صورت مستمر برگزار شود.

وی در ادامه به آثار و فواید نقد پرداخت و اظهار داشت: وقتی یک منتقد، کتابی را نقد می کند اولین فایده را خودش می برد، چرا که  برای تسلط یافتن بر موضوع کتاب، نیازمند تحقیق و یادگیری بیشتر است و بعد از آن، این نویسنده و خوانندگان کتاب هستد که از نقدهای ارائه شده بهره  می برند.

 مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان افزود: نقد در هر سطحی می‌تواند صورت بگیرد و هر فردی با مطالعه کتاب می تواند در مورد آن اظهارنظر نماید اما نقدی می‌تواند موجب پویایی شود که منصفانه و به‌دور از غرض و تخریب باشد.

 رضا مختارپور، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان نیز در این مراسم به بیان ویژگی های خاص کتاب بلدچی پرداخت و بیان داشت: مهمترین مشخصه این کتاب، رویکرد واقع گرایانه به حوادث جنگ است که به مخاطب تصویری واقعی از روزهای دفاع مقدس ارئه می دهد.

 وی در ادامه به فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که خطاب به هنرمندان، فرماندهان و نویسندگان دفاع مقدس فرمودند: "جنگ را شما روایت کنید که خودتان در جنگ بوده‌اید؛ اگر شما جنگ را روایت نکردید، دشمن شما، جنگ را روایت خواهد کرد آن‌طور که دلش می‌خواهد". اشاره داشت و بر لزوم برگزاری نشست های نقد و بررسی کتاب در حوزه دفاع مقدس تاکید کرد. 

 علی نوری عضو هیئت علمی و مدیر گروه ادبیات فارسی دانشگاه لرستان نیز در این نشست، سخنانی در خصوص ادبیات پایداری ارایه کرد و اظهار داشت: ادبیات پایداری ایران قدمتی به بلندای تاریخ ایران دارد و مقاومت کاوه آهنگر در برابر ضحاک ستمکار جلوه های از ادبیات پایداری در دوران باستان است.

 وی در ادامه به تشریح مصادیق ادبیات پایداری در دوران اسلامی پرداخت و با اشاره به داستان اصحاب کهف در قرآن، بیان داشت: این داستان که روایت شرح حال عده‌ای بر علیه ظلم و ستم حاکمان زمانه است خود نمونه بارزی از ادبیات پایداری است.

نوری، ترسیم اوضاع و احوال مظلومین و ستایش آزادی و آزادگی را اساس ادبیات پایداری دانست و افزود: ادبیات پایداری، ظلم و ستم حاکمان را بیان می کند و از این لحاظ عرفان نیز که در آن بحث مقابله با هوای نفس مطرح است، نمونه ای از ادبیات پایداری محسوب می شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ادبیات پایداری رویکردی انقلابی دارد و بر مدار همگرایی ملی است، اظهار داشت: ادبیات پایداری سیاسی و متحرک است و انگیزه مردم در برابر ظلم و امید به پیروزی را افزایش می دهد.

 اسماعیل سپهوند نویسنده کتاب بلدچی در سخنانی، کتاب را شامل روایت آنچه که در جنگ شاهد آن بوده است برشمرد و گفت: بیشتر فعالیت من در دوران جنگ در رسته "اطلاعات عملیات" و به اصطلاح در پست "بلدچی" بود که وظیفه شناسایی مواضع دشمن برای راهنمایی گردان های پیاده و تخریب را بر عهده داشت.

وی افزود: یکی از ابعاد این کتاب مستند سازی و توجه به ثبت دقیق تاریخ جنگ است و  در مواردی که در موضوعی شک داشتم با رزمندگان حاضر در آن صحنه ها گفتگو کردم و اطلاعات خود را با آنها تطبیق دادم.

نویسنده کتاب بلدچی در ادامه جنبه ادبی و بلاغی کتاب را از دیگر ابعاد مثبت این کتاب برشمرد و تصریح کرد: برای نگارش کتاب، برخی از آثار ادبیات جنگ را مطالعه نموده و در جلسات ادبی متعدد شرکت کردم.
در ادامه محمدتقی عزیزیان، شاعر، نویسنده و منتقد آثار ادبیات حوزه دفاع مقدس به عنوان منتقد حاضر در نشست، به ارائه نقد و مطالب خود در خصوص کتاب بلدچی پرداخت و در ادامه نویسنده و ویراستار کتاب به نقدهای وی پاسخ دادند.
در پایان نشست نیز طی مراسمی، با اهدای لوح سپاس و هدایایی از طرف اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان از «اسماعیل سپهوند»، «محمدتقی عزیزیان»، «علی نوری» و «محمدقنبری» تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است کتاب «بلدچی» بزرگترين مجموعه روايت‌گري دوران هشت ساله دفاع مقدس در استان لرستان و يكي از بزرگترين خاطره نگاري هاي كشور است که به قلم «اسماعيل سپهوند» نویسنده لرستانی است. جلد اول این کتاب روايت‌گر خاطرات نويسنده از دوران كودكي تا سال 1364 است و جلد دوم کتاب به خاطرات وقایع سال ۱۳۶۵ و نقش رزمندگان لرستانی در عمليات هاي «حاج عمران»، «كربلاي چهار» و «كربلاي پنج» پرداخته است.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 149