منو
اخبار
به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر برگزار شد: برگزاری طرح کتابگردی عشایری طرح کتابگردی عشایری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان پلدختر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، طرح "کتابگردی عشایری" به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر و همکاری اداره آموزش و پرورش عشایری و با حضور حجت الاسلام کاظم تیموری؛ امام جمعه شهرستان پلدختر، علیرضا ملکشاهی،معاون سیاسی وامنیتی فرمانداری پلدختر، علی محمد قهرمانی،رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر،کتابداران کتابخانه عمومی علامه جزایری و جمعی از آموزگاران و راهبران آموزشی عشایری به مرکزیت دبستان عشایری امامت دره باغ برگزار شد.

 

عليرضا ملكشاهي معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری پلدختر در این مراسم با اشاره به این حدیث امام علی (ع) که« من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا»، این فرمایش امام معصوم را نشانه اهمیت و جایگاه علم آموزی نزد بزرگان دین و لزوم احترام به کسانی که در راه علم آموزی یارو یاور ما هستند دانست.

وی افزود: از آنجا که علم و دانش عاملی در راستای ایجاد فروتنی و تواضع در افراد نوع بشر است لذا هریک از ما به لحاظ مواهب خداوندی و زحمات والدین و معلمان در پرورش این استعداد درونی بایستی در کمال تواضع و فروتنی در برابر آنها سر تسلیم فرود آورد و مواظبت بود تا رشدعلمی و سواد ما باعث فراموشی این عزیزان نشود.

حجت الاسلام و المسلمين کاظم تیموری امام جمعه شهرستان نیز در این مراسم با قیاس امکانات موجود با قبل از انقلاب وجود مدارس عشایری و راههای دسترسی به آن را حاصل و ثمره کارهای بنیادینی است که در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و همچنین اهمیت سوادآموزی در مناطق محروم نزد کارگزاران خدوم این نظام است.

وی همچنین با اشاره به سرانه پائین مطالعه کشور نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا،راه برون رفت از این مسئله و توسعه جامعه را مرهون توجه به مقوله فرهنگ و اجرای برنامه هایی همچون کتابگردی عشایری در مناطق محروم و دورافتاده دانستند.

در ادامه، علی محمد قهرمانی رئيس اداره كتابخانه هاي عمومي رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر با اشاره به رسالت کتابخانه های عمومی در جهت توسعه خدمات کتابخانه ای به مناطق محروم، پراکندگی جمعیت عشایری در فصل زمستان در شهرستان پلدختر را بعنوان منطقه قشلاق عشایر عاملی جهت اجرای «طرح کتابگردی عشایری» با شعار«کتاب یار مهربان عشایر» دانست و عنوان داشت: این طرح شامل برنامه های متنوع ای چون اجرای نشست کتابخوان مدرسه ای، کارگاه آموزش خدمات کتابخانه ای، مسابقه نقاشی، مسابقات ورزشی بومی محلی، اجرای سرود، شعر خوانی محلی و توزیع کتب و بسته های فرهنگی در مناطق عشایری«چول و چاله» و «ورون مله کوه» بوده است.

وی همچنین عنوان داشت: که در طول این زمستان در قالب طرح پیک دانائی نیز با همکاری آقایان صارمی و مختاری از راهبران آموزشی مدارس عشایری شهرستان بالغ بر 15 مدرسه عشایری کتب متنوع و در موضوعهای مختلف توزیع شده است.

در ادامه این مراسم مسئولین حاضر در جلسه از نمایشگاه صنایع دستی دانش آموزان دبستان عشایری امامت دره باغ و نیز ایستگاه نقاشی دانش آموزان بازدید به عمل آوردند و در پایان دانش آموزان این مدرسه به عضویت کتابخانه علامه جزایری پلدختر درآمدند و از آنها تقدیر به عمل آمد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 120