منو
اخبار
.
1398/2/14 شنبه به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان؛ جلسه ستاد امربه ‌معروف و نهی از منکر برگزار شد جلسه ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه‌های عمومی لرستان در سالن کنفرانس دبیرستان استعدادهای درخشان شهرستان خرم آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی لرستان، جلسه ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه‌های عمومی لرستان با حضور حجت الاسلام هبت اله هاشمی، معاون فرهنگی دانشگاه فرهنگیان و مسئول بنیاد مهدویت استان لرستان؛ فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان؛ جمعی از کارشناسان ستادی و روسای ادارات کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها در سالن کنفرانس دبیرستان استعدادهای درخشان شهرستان خرم آباد برگزار شد.

فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان در این جلسه با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر مختص به زمان و مکان خاصی نیست، اظهار داشت: هر فرد مسلمانی در هر مکان و جایگاهی که قرار دارد، باید در راستای تحقق این واجب دینی در جامعه کوشا باشد.

طهماسبی افزود: وجود امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نه تنها منافی آزادی و حقوق بشر نیست بلکه عین رعایت حقوق فردی و اجتماعی افراد یک جامعه است، زیرا  اگر در قبال وجود یک امر منکر در جامعه سکوت اختیار شود، آن عمل به سرعت در جامعه شیوع پیدا خواهد کرد و فرد و جامعه را به تباهی می کشاند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در استان اشاره کرد و عنوان داشت: فعالیت در این زمینه خود می تواند مصداق عینی تحقق و گسترش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه باشد.

وی همچنین بر انجام فعالیت های فرهنگی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر در کتابخانه های عمومی استان تاکید کرد و خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از پایگاه های عمده فرهنگی جامعه باید بر اساس یک جدول زمانی مدون و در مناسبت های مختلف سال، نسبت به انجام برنامه های فرهنگی خود در این زمینه اقدام کنند.

حجت الاسلام هبت اله هاشمی، معاون فرهنگی دانشگاه فرهنگیان و مسئول بنیاد مهدویت استان لرستان نیز در این جلسه، امر به معروف و نهی از منکر را یک وظیفه شرعی و واجب دینی برشمرد و اظهار داشت: این امر حکم سایر واجبات دینی همچون فریضه نماز را دارد و کمتر مواقعی پیش می آید که این وظیفه از گردن فرد مسلمان ساقط شود.

حجت الاسلام هاشمی افزود: امر به معروف و نهی از منکر در همه ادیان و فرهنگ ها وجود دارد اما این قضیه برای ما مسلمانان متفاوت است، چرا که در دین اسلام این قضیه به عنوان یک واجب دینی محسوب می شود.

وی در ادامه به تشریح مراتب امر به معروف و نهی از منکر در جامعه پرداخت و عنوان داشت: آن گونه که در قرآن نیز آمده است، فرد مسلمان در این زمینه باید در مرتبه نخست از خود شروع کند و پس از اصلاح خود، به انجام این فریضه در میان خانواده و سایر افراد جامعه اقدام کند.

 هاشمی در پایان به در پیش بودن ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: این ماه پر فیض الهی فرصت مناسبی جهت انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است.

در ادامه جلسه، روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها، گزارشی از اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در حوزه امر به معروف و نهی از منکر ارائه کردند و در پایان، راهکارهای چگونگی گسترش امر به معروف و نهی از منکر در کتابخانه های عمومی استان و انجام فعالیت های فرهنگی در این راستا مورد بحث و بررسی حاضرین در جلسه قرار گرفت.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 438