منو
1398/7/24 چهارشنبه به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار؛ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی لرستان برگزار شد چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان لرستان در سال جاری به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان به ریاست محمود ثمینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ محمدقاسم ولی زاده، مدیرکل امور اجتماعی استانداری؛ محمد شریفی، شهردار خرم آباد؛ محمدجواد محمدی، مدیرکل کانون پرورش فکری؛ ناهید پرویزپور، مدیرکل امور بانوان استانداری؛ محمدمهدی خسروی، معاون صدا و سیمای استان؛ احسان عارفیان، رئیس شورای برنامه‌ ریزی و توسعه لرستان؛ محمود آشناگر، معاون فرماندار خرم آباد؛ اسماعیل رضایی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد؛ بهزاد شاکرمی، رئیس اداره نظارت راه و شهرسازی لرستان و سایر اعضا در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی، گفت: ساکنان مناطق حاشیه نشین و کمتر برخوردار در دسترسی به کتابخانه های عمومی با مشکلاتی مواجه هستند که می طلبد همه نهادها جهت توسعه‌ی خدمات کتابخانه‌ای در این مناطق، مساعدت نمایند. 

فرشته طهماسبی به تفاهم نامه همکاری شهرداری خرم‌آباد و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در خصوص احداث و واگذاری یک باب کتابخانه در محل بوستان معلم این شهر، اشاره داشت و بیان نمود: با توجه به شاخص‌ها، استانداردها و سرانه جمعیت؛ راه اندازی کتابخانه عمومی جدید در شهرستانی های استان بسیار ضروری می باشد.

وی در پایان به پیش رو بودن هفته کتاب اشاره داشت و خواستار همکاری دستگاه های اجرایی در برگزاری برنامه های فرهنگی در این هفته شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار نیز ضمن تسلیت اربعین حسینی با بیان اینکه کم‌هزینه‌ترین بُعد توانمندسازی، حوزه فرهنگی است، افزود: لزوم سرمایه‌گذاری فرهنگی در مناطق کمتر توسعه یافته بسیار ضروری بوده و باید تلاش کرد تا کتابخانه‌ها را در خانه‌های مردم به خصوص تا دل روستاها برد؛ این بالاترین کار فرهنگی و از طرفی نیز کم هزینه است. برای برطرف کردن معضلات فرهنگی در هر منطقه‌ای از طرح توانمندسازی می‌توان بهره برد.

ثمینی با تاکید بر اینکه دستگاه‌ها علاوه بر وظایف تخصصی خود باید کارهای فرهنگی انجام داده و در افزایش دانش مردم تلاش کنند، خاطرنشان کرد: افزایش آگاهی مردم باعث منطقی‌تر شدن مطالبات شده و از طرفی پاسخگویی به آنها راحت تر می‌شود و در نهایت مردم می‌توانند در زمان‌های حساس درست و بهتر تصمیم بگیرند.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث احداث کتابخانه در مناطق محروم اشاره کرد و افزود: دستگاه‌ها به‌خصوص کتابخانه، شهرداری، ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی به خوبی می توانند نیازهای فرهنگی مناطق محروم را برطرف کنند. افزایش اماکن فرهنگی در مناطق محروم باعث ناامن کردن منطقه برای سودجویان و بزهکاران می‌شود.

رفع موانع تکمیل کتابخانه مرکزی، همکاری دستگاهای اجرایی استان با کتابخانه های عمومی در برگزاری ویژه برنامه های هفته کتاب و اهتمام بیشتر شهرداری های استان در پرداخت حق سهم نیم درصد کتابخانه ها از مهمترین مصوبات این جلسه بود.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 [PageVisit]