منو
1398/8/6 دوشنبه همزمان با ایام پایانی ماه صفر صورت پذیرفت؛ شب شعر اربعین ارباب برگزار شد همزمان با ایام پایانی ماه صفر، شب شعر اربعین ارباب با همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بروجرد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، همزمان با ایام پایانی ماه صفر، مراسم شعرخوانی آئینی با عنوان شب شعر " اربعین ارباب"  به همت اداره کتابخانه های عمومی بروجرد و با حضور جمعی از شاعران برجسته این شهرستان در کتابخانه عمومی شهید صارمی برگزار شد.
 

در ابتدا این جلسه داوود پهلوان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بروجرد ضمن تسلیت ایام حزن اندوه دهه آخر ماه صفر، گفت:  در فرهنگ اسلامی و در معارف عرفانی، عدد چهل (اربعین) جایگاه خاصی دارد. چله نشینی برای رفع حاجت یا رسیدن به مقامات سلوک و عرفان معروف است. در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین روز شهادت حضرت حسین بن علی (ع) گفته می شود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است. در این روز شیعیان، عظیم ترین مراسم سوگواری را در کشورها و شهرهای مختلف به یاد عاشورای حسینی برپا می کنند.

 پهلوان در ادامه با قرائت غزلی آئینی در وصف  آل الله به سخنان خود خاتمه داد. 

 علی حسین عزیزی، مسئول انجمن ادبی کتابخانه های عمومی شهرستان نیز در وصف امام حسین (ع) و فلسفه قیام آن حضرت بیان داشت: همانطور که سرور و سالار شهیدان می فرماید"من در راه حق و جهت امر به معروف قیام کرده ام و کمترین تردیدی ندارم که در این راه کشته خواهم شد. من قیام کرده ام اگر چه جان خود و عزیزانم را در این راه از دست بدهم."  ایشان به گفته‌‌اش عمل نمود؛ عملی که هیچ‌گاه در دنیا سابقه نداشته و نخواهد داشت که شرحش از حد ایجاز ما خارج است.

علی حسین عزیزی ادامه داد: تاریخ عاشورا نشان می‌‌دهد که هیچ یک از شهیدان کربلا عمداً خود را به کشتن نداده‌، بلکه هر یک از شهدا مورد هجوم سپاه دشمن قرار گرفته  و مظلومانه از پای درآمده‌‌اند. هر یک از این شهدا به اندازه مظلومیت‌شان بر عظمت و بزرگی اسلام افزوده‌اند؛ ولی شهادت امام حسین(ع) از همه مهمتر و از روی دانش و بصیرت و سیاست انجام گرفت و این شهادت و شهامت در تاریخ بشریت نظیر نداشته است.

در ادامه ، اساتید و شاعران حاضر در جلسه سروده های زیبایی از دلنوشته های خود را در وصف و مقام و منزلت و اربعین آن امام همام قرائت نمودند.
 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 [PageVisit]