منو
اخبار
.
با حضور جمعی از مسئولین کشوری و استانی: آئین نکوداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان لرستان برگزار شد آئین نکوداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان لرستان با تجلیل از فعالین عرصه کتاب و کتابخوانی در سالن همایش سازمان بهزیستی لرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، آیین نکوداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور حسام قربانعلی، معاون اداره کل مشارکت ها و همکاری های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان لرستان، احمد مرادپور، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان، محمد جواد محمدی، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، فاطمه زهرا توکلی، مدیرکل سازمان بهزیستی لرستان، مرضیه قنبریان، مدیرکل سازمان استاندارد لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان، جاسم محمدی فارسیانی، مدیرکل کمیته امداد لرستان، سرهنگ حجت الله ناصرپور، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، سرهنگ هاشم کلانتری، فرمانده آمادگاه بابا عباس خرم آباد، شاهین احمدی، رئیس سازمان فرهنگی شهرداری خرم آباد، ولی الله رستمی نژاد، رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد، اسدالله عباس زاده، معاونت پرورشی سازمان آموزش و پرورش لرستان، مجتبی روشن پور رئیس اداره فرهنگی زندان های لرستان، کتابداران، فعالین حوزه کتاب و کتابخوانی، اهالی فرهنگ، نویسندگان و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه در سالن همایش سازمان بهزیستی لرستان برگزار شد.

فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در این مراسم ضمن خوش آمدگویی به مدعوین و حاضرین در جلسه، به برگزاری برنامه های بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان اشاره کرد و اظهار داشت: در ایام بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی، بیش از 380 برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان برگزار شده است.

طهماسبی، برگزاری برنامه های بومی و محلی در شهرستان های مختلف استان در هفته کتاب را یادآور شد و عنوان داشت: در هر یک از شهرستان های استان به فراخور ظرفیتی که وجود داشت، برنامه های فرهنگی متنوعی به مرحله اجرا درآمد که از مهمترین آنها می توان به برگزاری مراسم چهل سرود(چل سرو) در شهرستان های کوهدشت و سلسله، اجرای ویژه برنامه «شاهنامه خوانی» در شهرستان ازنا، برگزاری «عصر شعر بختیاری» در شهرستان الیگودرز و برگزاری ویژه برنامه معرفی کتاب در بخش نابینایان کتابخانه عمومی علامه شهیدی در شهرستان بروجرد اشاره کرد.

وی، برگزاری مسابقه سراسری «فروغ صبح دانایی» را از دیگر برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان لرستان در ایام بزرگداشت هفته کتاب در استان برشمرد و افزود: این مسابقه در سه بخش مسابقه خلاصه نویسی، جمله نویسی و نقاشی و در رده های سنی مختلف برگزار شد که با استقبال خوبی مواجه شد و نزدیک به 5 هزار نفر از آحاد مختلف مردم استان در این مسابقه شرکت کردند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در بخش پایانی سخنانش به تهدید و آسیب های تبادل اطلاعات از طریق فضای مجازی  اشاره کرد و تصریح کرد: برای مقابله با این تهدید و ترویج بیشتر فرهنگ مطالعه و کتابخوانی باید فرهنگ سازی کنیم و به گونه ای برنامه ریزی شود که کتاب وارد سبد کالای مصرفی خانواده ها شود.

 حسام قربانعلی، معاون اداره کل مشارکت ها و همکاری های نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این مراسم به پایین بودن میزان سرانه مطالعه در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه آمار سرانه مطالعه در کشور کمتر از 20 دقیقه است و این آمار نمی تواند ما را به جایگاه مدنظر سند چشم انداز 1404 مبنی بر کسب رتبه اول علم آموزی در منطقه برساند.

قربانعلی، با اشاره به اینکه باید بستر لازم برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه فراهم شود، افزود: در همه جای دنیا بهترین مکان های فرهنگی را به حوزه کتاب و کتابخوانی اختصاص می دهند و کتابخانه ها را به بهترین منابع و امکانات تجهیز می کنند.

قربانعلی در بخش دیگری از سخنانش، شرایط و ویژگی هایی یک کتابدار را یادآور شد و افزود: یک کتابدار باید عالم و اهل کتاب باشد و خود را به اطلاعات روز مجهز کند.

وی افزود: در سیاست های جدید نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه به عنوان محلی برای اشاعه فرهنگ عمومی تعریف شده است و همگی ما وظیفه داریم در راستای تحقق این هدف در جامعه کوشا باشیم.

معاون اداره کل مشارکت ها و همکاری های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در پایان به ایثارگری و رشادت جوانان ایران اسلامی در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: ایثار و از خود گذشتگی جوانان ما در دفاع از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی مبتنی بر بصیرتی بود که جز در پرتو  مطالعه و آگاهی به دست نمی آید.

در ادامه این مراسم از کتابداران، کتابخوانان و کتابخانه های عمومی برگزیده استان تقدیر به عمل آمد. حدیث گودرزی(مسئول کتابخانه عمومی شهید باهنر بروجرد)، لیلا عینی(کتابدار کتابخانه مشارکتی شهید محمد بروجردی) و محمدرضا جناب زاده(معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه ناحیه بروجرد) کتابداران برگزیده و عسل خسروی، نیکا صفی زاده، محمد طاها شفیعی، یاسین جعفری، آوا بهاروند، آرمین هاشم زاده، زهرا تیموری، علی صفی پوریان، اکبر نصرتی پیامنی و محمدرضا گودرزی کتابخوانان برگزیده  استانی بودند که با اهدای هدایا و لوح تقدیر از آنها تقدیر به عمل آمد. همچنین در این مراسم از امین زینی وند(خبرنگار خبرگزاری ایکنا)، فاطمه حسینی(سرپرست خبرگزاری مهر) و مهری میردریکوند(خبرنگار خبرگزاری ایرنا) به عنوان خبرنگاران برتر در حوزه کتاب و کتابخوانی تقدیر شد.

اجرای سرود مذهبی توسط گروه "مهدی موعود(عج)"، پخش کلیپ فعالیت های یکساله کتابخانه های عمومی استان لرستان در سال جاری، سخنرانی سرهنگ ناصرپور مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، اجرای نمایش "بیایید دنیا را بسازیم"، رونمایی از کتاب«لرستان در عصر رضا شاه» تالیف محمدعلی نعمتی و تقدیر از برگزیدگان جشنواره «فروغ صبح دانایی» از دیگر برنامه های آیین نکوداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان لرستان بود. 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 197