منو
اخبار
به مناسبت بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی: آئین سنتی «متل خواني» در شهرستان سلسله برگزار شد آئین سنتی«متل خواني» همزمان با ایام بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی، به همت اداره کتابخانه های عمومی و با همکاری خبرگزاری صدا و سیمای شهرستان سلسله برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، آئین سنتی «متل خواني» به مناسبت بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور فرشته طهماسبی مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان، شریف خسروی فرماندار شهرستان سلسله، شهلا حسنوند رئیس اداره کتابخانه های عمومی سلسله، حبیب نصیری شهردار، فتحعلی یوسفوند رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمزه منظمی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه، حسین فرهادی رئیس اداره آموزش و پرورش و جمعی از عشایر این شهرستان در روستای دهنو شهرستان سلسله برگزار شد.

در این مراسم شهلا حسنوند، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سلسله ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و حاضرین، هدف از برگزاری این برنامه را زنده و پویا نگه داشتن سنت های بومی و محلی به ویژه برای نسل جوان دانست.

در ادامه فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان لرستان از دست اندرکاران برگزاری این برنامه فرهنگی تشکر کرد و اظهار داشت: آنچه در شرایط کنونی حائز اهمیت است که فرزندانمان را از شایعات دروغ فضای مجازی دور نگه داریم و همچون سال های گذشته آنها را با شب نشینی دور هم جمع کرده و با آئین های سنتی گذشته همچون «متل خوانی» و «فال چهل سرو» آشنا کنیم.

  در این مراسم، رضاحسنوند، شاعر معروف لرستاني و عبدالعلي ميرزانيا، كارشناس ادبيات بومي محلي به تفسير آئین چهل سرو و تحلیل ضرب المثل هاي محلي پرداختند.

درپایان مراسم نیز شریف خسروي فرماندار شهرستان سلسله از این مراسم و شب نشینی به عنوان شبی به يادماندني وكم نظير یاد کرد و ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این برنامه فرهنگی، بر ضرورت پاسداشت این آئين ها در راستای زنده نگه داشتن فرهنگهاي بومي تاکید کرد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 184