منو
اخبار
به همت اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان صورت گرفت: برگزاری جلسه کارگروه فرهنگی با موضوع کتابخوانی در حوزه کودک و نوجوان جلسه هم اندیشی کارگروه فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان با موضوع مطالعه و کتابخوانی در حوزه کودک و نوجوان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان لرستان، جلسه کارگروه فرهنگی این اداره کل با حضور رضا مختارپور معاون اداره کل، اسماعیل اله دادی نویسنده و کارشناس حوزه ادبیات کودک و نوجوان، جمعی از کارشناسان ستادی و کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان خرم آباد با هدف هم اندیشی در خصوص راهکارهای ترغیب بیشتر کودکان و نوجوانان به مطالعه و کتابخوانی برگزار شد.

در این نشست رضا مختارپور، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان بر لزوم نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در سنین پایه اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از عادت ها ریشه در کودکی افراد دارند و برای اینکه کودکان را به سمت کتاب و کتابخوانی سوق بدهیم، باید از همان دوران کودکی و نوجوانی آنها را به مطالعه و کتابخوانی عادت دهیم.

مختارپور، به مسائل و مشکلات موجود در بخش کودک کتابخانه های عمومی اشاره کرد و عنوان داشت: نبود بخش مستقل کودک به معنای واقعی و کمبود منابع در حوزه کودک و نوجوان عمده ترین مشکلات موجود در این حوزه هستند که برای رفع آنها باید چاره اندیشی شود.

وی، ارائه خدمت به تمامی مخاطبین، از جمله کودکان و نوجوانان را از اهداف نهاد کتابخانه های عمومی کشور برشمرد و بر لزوم آسیب شناسی و رفع موانع و کاستی های موجود جهت ترغیب و تشویق بیشتر کودکان و نوجوانان به مطالعه و کتابخوانی تاکید کرد.

اسماعیل اله دادی نویسنده، کارشناس و صاحب نظر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیز در این جلسه، نقش کتابداران در ترغیب و تشویق کودکان به مطالعه و کتابخوانی را حائز اهمیت فراوان برشمرد و گفت: یک کتابدار در گام نخست باید گروههای مختلف سنی کودکان و ویژگی های هر یک از آنها را بشناسد تا متناسب با آن بتواند در برقرای تعامل و ارتباط با کودک موفق باشد.

اله دادی، فقدان منابع مناسب، عدم آموزش و نبود رغبت و انگیزه کافی جهت فعالیت در بخش کودک کتابخانه را عمده ترین موانع و چالش های موجود دراین حوزه برشمرد و افزود: کتابداران باید سطح آگاهی و معلومات خود را از طریق آموزش ارتقا دهند و از علاقه، انگیزه و رغبت کافی برای فعالیت در این حوزه برخوردار باشند.

وی، بر لزوم آموزش کتابداران جهت فعالیت در بخش کودک کتابخانه های عمومی تاکید کرد و اظهار داشت: برای فعالیت در بخش کودک کتابخانه، کتابدار باید به بدیهیات و اصول ابتدایی کتاب کودک آشنا باشد و نویسندگان و ناشران موفق در حوزه ادبیات کودک و نوجوان را بشناسد.

در ادامه جلسه، حاضرین به بحث و تبادل نظر و بیان دیدگاه ها، برنامه ها و تجربیات خود در حوزه کودک و نوجوان پرداختند و در پایان مقرر گردید که در جلسه آتی شورای اداری کتابخانه های عمومی استان لرستان، مولفه ها و شاخصه های فعالیت در بخش کودک کتابخانه با حضور کارشناسان و روسای ادارات کتابخانه های عمومی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 163