اخبار شهرستان‌ها
1399/10/25 پنجشنبه
با حضور استاندار لرستان؛
کتابخانه استاد آیتی بروجرد افتتاح شد
کتابخانه عمومی درجه یک، استاد آیتی بروجرد با حضور استاندار لرستان افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، آیین افتتاح کتابخانه عمومی درجه یک، استاد عبدالمحمد آیتی بروجرد با حضور سید موسی خادمی، استاندار لرستان؛ عباس گودرزی و فاطمه مقصودی، نمایندگان مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی؛ حجت الاسلام سید علی حسینی، امام جمعه شهرستان؛ محمود ثمینی، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار؛ اسد عبدالهی، معاون اقتصادی استاندار؛  فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ احمد حسین فتایی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ احمد گودرزیان، فرماندار بروجرد؛ فاطمه ایرانی، مدیرکل روابط عمومی استانداری؛ محمد روزپیکر، مدیرکل حوزه استاندار لرستان؛ میثم زندیه شیرازی، مسئول حراست کتابخانه های عمومی استان و داوود پهلوان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی بروجرد برگزار شد.
در این مراسم استاندار لرستان با تسلیت ایام فاطمیه بیان داشت: افتتاح این کتابخانه یک رویداد بزرگ فرهنگی برای شهری است که باید آن را دریای فرهنگ و ادب نامید.
سید موسی خادمی اظهار داشت: سرانه مطالعه یکی از مهمترین شاخصه های توسعه است و وظیفه مدیران فرهنگی، تقویت زیرساخت های کتابخوانی و مطالعه در استان است که ساخت و بهره برداری از کتابخانه "استاد آیتی" با همین هدف صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: روند ساخت این مرکز فرهنگی از سال گذشته و با پیگیری های ادارات کل کتابخانه های عمومی، فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و حمایت مسئولین استان و نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی سرعت بهتری به خود گرفت، تا امروز شاهد افتتاح آن باشیم.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی لرستان تصریح کرد: امیدواریم کتابخانه استاد آیتی زمینه ای باشد برای پرورش و رشد علما، دانشمندان و اندیشمندان جامعه از دل جوانان شهرستان بروجرد، زیرا این شهر از دیرباز مهد بزرگان عرصه فرهنگ و ادب بوده است .
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان نیز در این مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران، اظهار داشت: بروجرد شهر فرزانگان بوده و توسعه مراکز فرهنگی از خواسته های اصلی مردم فرهنگ دوست این شهرستان است؛ از این رو با پیگیری های صورت گرفته کتابخانه عبدالمحمد آیتی در سه طبقه با ظرفیت ۲۰۰ نفر و با اعتبار چهار میلیارد تومان افتتاح و بهره برداری شده است.
فرشته طهماسبی افزود: برای تجهیز این کتابخانه درجه یک،  یک میلیارد تومان هزینه شده و در حال حاضر بزرگترین کتابخانه عمومی لرستان می باشد.
وی همچنین گفت: با توجه به جمعیت و تعداد کتابخانه های عمومی استان، انتظار داریم با مساعدت مسئولین پروژهای متعدد ساخت کتابخانه در شهرستان های مختلف لرستان نیز در آینده نزدیک به اتمام رسیده و پذیرای علاقمندان به کتاب و کتابخوانی باشند.
امام جمعه بروجرد نیز با اشاره به ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: پیامبر اکرم(ص) در مقابل حضرت زهرا(س) از جای خود بلند می شد و او را در جای خود می نشاند، ایشان فراتر از وظیفه پدر با حضرت فاطمه (س) برخورد می کرد و این رابطه الهی بود.
حجت الاسلام سید علی حسینی با اشاره به اینکه کتاب مهمترین داشته فرهنگی یک ملت است، گفت: فقر فرهنگی، فقر دینی و فقر مالی را به دنبال خواهد داشت و تقویت داشته ها و ظرفیت های فرهنگی یک وظیفه ی بزرگ ملی است.
 وی افزود: لازمه بصیرت و پویایی، آگاهی است و کتاب بهترین ابزار برای دستیابی به آگاهی و تقویت فرهنگ است. این کتابخانه یک ظرفیت بسیار مهم برای شهرستان است که جوانان و نوجوانان نباید از آن غفلت کنند.
 در ادامه نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: بروجرد شهر مفاخر و شهیدان است و به تعبیر مقام معظم رهبری شهر استعداد های درخشان است که باید به یک قطب فرهنگی در کشور تبدیل شود.
عباس گودرزی با بیان اینکه نمایندگان دنبال کننده مطالبات مردم و پشتیبان مسوولان هستند، اظهار داشت: در حوزه فرهنگ و هنر کارهای خوبی انجام شده که افتتاح کتابخانه استاد آیتی و در آینده نزدیک افتتاح  کتابخانه شهید باهنر از این قبیل کار ها است.
دیگر نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: مطالعه راه ورود به دنیای تفکر و خلاقیت است و ذهن را به تفکر وا می دارد، مطالعه زبان و گوش را فعال می کند.
فاطمه مقصودی بیان کرد: کتاب گنج حکیم است و انسان خردمند با مطالعه عقل خود را پخته می کند. هرچقدر در راه افزایش سرانه مطالعه قدم برداریم یک سرمایه گذاری بزرگ انجام داده ایم.
وی اضافه کرد: در گام دوم انقلاب، رونق مراکز فرهنگی باید مد نظر باشد. شهرستان بروجرد دارای جاذبه های فرهنگی زیاد بوده که برای معرفی آنان باید اهتمام بیشتری داشت.
این نماینده مجلس در پایان خدمات فرهنگی کتابخانه های عمومی استان را ارزشمند و قابل تقدیر دانست.

 
گفتنی است در پایان این مراسم از استاندار لرستان به واسطه کسب عنوان « انجمن برتر کشوری »، از طرف علیرضا مختارپور، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اهدا لوح سپاس، تقدیر به عمل آمد. همچنین استاندار لرستان نیز با اهدا لوحی از فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تقدیر نمود.


تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.