اخبار شهرستان‌ها
1401/4/4 شنبه
با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان؛
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خرم آباد برگزار شد
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خرم آباد به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خرم آباد به ریاست علی محمد دریکوند، فرماندار و با حضور فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان؛ محمد باقر احمدی، معاون فرماندار؛ رضا نیازی، معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ علی سلیمانی، شهردار بیرانشهر، محمد فولادوند، شهردار سپیددشت؛ حسین فلاح کردی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در فرمانداری خرم آباد برگزار شد.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در ابتدای این جلسه بیان داشت: در حال حاضر کتابخانه های عمومی تبدیل به پایگاه فرهنگی مناطق و محلات شده و این نگاه که کتابخانه ها فقط مختص امانت گرفتن کتاب است، یک دیدگاه کاملاً اشتباه می باشد. برنامه های متعدد فرهنگی متنوع و مختلفی برای همه اقشار مختلف مردم در کتابخانه های عمومی طراحی و برگزار می شود.
فرشته طهماسبی با بیان اینکه به مناسبت های مختلف، برنامه های متناسب با آن در کتابخانه های عمومی برگزار می شود، گفت:  گرایش گروه سنی کودک و نوجوان به مطالعه و کتابخوانی برای نهاد کتابخانه های عمومی بسیار حائز اهمیت می باشد و از این رو همواره برنامه های متعدد فرهنگی که کودکان و نوجوانان را به سمت کتابخانه های عمومی سوق می دهد، برگزار می شود.
وی تصریح کرد: برگزاری برنامه های فرهنگی و آموزشی در مناطق حاشیه ای شهرها که امکانت کمتر و در مقابل تراکم جمعیت بالای دارند، از دیگر برنامه های مهم کتابخانه های عمومی بوده که راه اندازی شبکه رابطین فرهنگی در مناطق حاشیه ای در همین راستا می باشد.
طهماسبی با اشاره به  سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از شهرداری، اظهار داشت: هر دستگاه رسالت و وظیفه ای بر عهده دارد و همیشه آن وظیفه اصلی خود را در اولویت قرار می دهد و از آنجای که منبع اصلی تامین مالی کتابخانه های عمومی، بحث نیم درصد از درآمد شهرداری ها می باشد، این انتظار می رود شهرداران استان به این وظیفه قانونی خود عمل نمایند.

 
فرماندار خرم آباد نیز در این جلسه گفت: هیچگاه نباید اعتبار مالی که در توسعه فرهنگی استفاده می شود را یک هزینه زیادی دانست، بلکه باید آن را یک سرمایه گذاری مطمئن قلمداد کرد. علی رغم همه تلاش ها و خدمات، متاسفانه آنگونه که باید بحث فرهنگ در مباحث مختلف نهادینه نشده است و این در حالی است که دشمنان به صورت مرتب در حال تدارک هجمه های فرهنگی به کشور هستند.
علی محمد دریکوند ادامه داد: یکی از راه های مقابله با این تهاجم های فرهنگی، آسان سازی و سهولت دسترسی مردم به خدمات فرهنگی  است و این مهم تنها با برنامه ریزی دقیق و مشارکت همه دستگاه ها و نهاد ها مسیر است.
وی تصریح کرد: مجمع مشارکت های مردمی به منظور ارائه خدمات بهتر در مناطق محروم و حاشیه ای در شهرستان خرم آباد در حال تشکیل بوده که مدیر کتابخانه های عمومی شهرستان نیز به عضویت مرکزی این مجمع درآمده تا ارائه خدمات کتاب و کتابخوانی نیز به خدمات این مجمع افزوده شود.
راه اندازی شبکه رابطین فرهنگی مناطق محروم و حاشیه ای، افزایش حق عضویت سالانه کتابخانه های عمومی شهر خرم آباد و پرداخت سهم نیم درصد به صورت متمرکز از مهمترین مصوبات این جلسه بود.
تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.