فهرست

فراخوان

فراخوان

اخبار برگزيده

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان مطرح کرد؛

کتابخانه ویژه ناشنوایان در خرم آباد راه اندازی خواهد شد

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان از راه اندازی کتابخانه ویژه ناشنوایان در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان در سال جاری به ریاست محمود ثمینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و با حضور فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ احمد حسین فتایی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ مریم پور سرتیپ، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی؛ ناهید پرویزپور، مدیرکل امور بانوان؛ امیر لطفی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان و سایر اعضا به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.
 

مدیرکل کتابخانه های عمومی در ابتدای این جلسه ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و تشریح وضعیت کتابخانه های عمومی استان، بیان داشت: مجموعه کتابخانه های عمومی استان همانند سایر بخش ها در سال 99 با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور ایام خاصی را پشت سرگذاشته و با همت کتابداران و برنامه ریزی های صورت گرفته عمده فعالیت های ترویج کتاب و کتابخوانی در بستر فضای مجازی دنبال شد. در این مسیر هرچند کاستی های وجود داشته اما موفقیت ها و تجربیات ارزشمندی به دست آمده و از طرف مخاطبین نیز استقبال خوبی مشاهده شد.

فرشته طهماسبی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در سال ۱۳9۹، ادامه داد: در حال حاضر همه شهرهای استان لرستان در وضعیت قرمز بوده و جهت حفظ سلامت مراجعه کنندگان و همکاران کتابدار، کتابخانه های عمومی تا تغییر وضعیت تعطیل می باشند. این تعطیلی صرفاً فیزیکی بوده و علاوه بر تداوم فعالیت ها در فضای مجازی، طرح پیک کتاب نیز که از سال گذشته آغاز شده، با مساعدت دستگاه های اجرایی همچنان ادامه خواهد شد.
وی به برنامه های پیش بینی شده در سال جاری اشاره نموده و افزود: کتابخانه های عمومی به دنبال ایجاد عدالت اجتماعی برای همه اقشار مختلف جامعه بوده و از همین رو با پیگیری های صورت گرفته و آماده سازی زیر ساخت ها و تجهیزات لازم با مساعدت نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به زودی کتابخانه ویژه ناشنوایان در محل کتابخانه شهید مطهری خرم آباد راه اندازی خواهد شد.
طهماسبی با بیان اینکه بیشترین جمعیت ناشنوایان در شهر خرم آباد وجود داشته، تصریح کرد:  استقبال روشندلان از بخش نابینایان کتابخانه علامه شهیدی بروجردی بسیار گسترده بوده و امید است با مساعدت سازمان بهزیستی استان، کتابخانه ویژه ناشنوایان خرم آباد نیز مورد استقبال قرار گیرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در بخش دیگری از سخنانش، اظهار داشت:  زیر ساخت ارائه اینترنت رایگان به اعضای کتابخانه های عمومی استان مهیا شده و در حال حاضر سی درصد کتابخانه های عمومی این خدمت را به اعضای خود ارائه می دهند. از آنجای که زیر ساخت برای همه کتابخانه های عموم استان آماده شده انتظار داریم با مساعدت سازمان مدیریت و برنامه ریزی در خصوص تامین اعتبار خرید تجهیزات، بزودی شاهد ارائه این خدمت در همه کتابخانه های عمومی استان باشیم.

 

 در ادامه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با تبریک حلول ماه مبارک رمضان بیان داشت: ماه مهمانی خدا فرصتی مغتنم است برای کسب حسنات و بخش گناهان و  به تعبیر خداوند متعال شیاطین در این ماه در غل و زنجیر خواهند بود. از آنجای که همه اعمال افراد روزه دار،  در ماه رمضان عبادت محسوب شده باید از این فرصت به ویژه در لیالی قدر حداکثر بهره را برد.

محمود ثمینی گفت: برای تحقق توسعه، در هر کشور و جامعه، اولین گام گسترش و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است. زیرساخت توسعه، گسترش علم و افزایش آگاهی بوده و توسعه علم و آگاهی توأم با توسعه فرهنگی است. نباید اجازه داد موانع سرعت توسعه به ویژه در حوزه کتاب و کتابخوانی را کند یا متوقف سازند، بلکه باید با برنامه ریزی مناسب، موانع کاسته شده و مسیر توسعه با سرعت قابل قبول دنبال شود.
وی ساخت کتابخانه عمومی استاندارد را برای دولت یک وظیفه دانسته و افزود: محدودیت مالی و اعتباری یک مانع بزرگ بر سر راه توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی بوده اما می بایست از همه امکانت و فرصت های موجود از جمله ساختمان های مازاد و بلااستفاده سایر دستگاه های اجرایی در راستای ایجاد کتابخانه استفاده نموده و شرایط دسترسی آسان مردم به کتاب، تسهیل شود.
ثمینی به راه انداری کتابخانه ویژه ناشنوایان در استان اشاره داشته و افزود: توجه اداره کل کتابخانه های عمومی به اقشار مختلف جامعه بسیار ارزشمند بوده و راه اندازی کتابخانه های ویژه نابینایان و ناشنوایان قطعاً در پیشبرد اهداف فرهنگی بسیار حائز اهمیت می باشد.
راه اندازی کتابخانه ویژه ناشنوایان با مساعدت دستگاه های اجرایی به ویژه سازمان بهزیستی، تامین اعتبار خرید تجهیزات ارائه اینترنت رایگان در کتابخانه های عمومی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی، برگزاری برنامه های متناسب با ماه مبارک رمضان در بستر فضای مجازی توسط کتابخانه های عمومی و تسریع در ساخت کتابخانه مرکزی از مهمترین مصوبات این جلسه بود.