فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در نیمه دوم اردیبهشت ماه؛

پنج جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در استان لرستان برگزار شد

در نیمه دوم اردیبهشت ماه، پنج جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در شهرها و بخش های استان لرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، در نیمه دوم اردیبهشت ماه، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان های بروجرد، سلسله، پلدختر و بخش های اشترینان و معمولان برگزار شد.
 
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بروجرد؛
اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بروجرد در سال جاری ‏به ریاست محمدعلی گودرزی، معاون سیاسی، اجتماعی فرمانداری و با حضور داوود پهلوان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی؛ اشرف چگنی، رئیس شورای اسلامی شهر؛ نادر ارجمندی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حجت الاسلام علی گودرزی، رئیس کانون های مساجد و سایر اعضای انجمن برگزار شد.
در ابتدای این جلسه رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی بروجرد ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان، گفت: هر چند کتابخانه های عمومی شهرستان به دلیل شیوع ویروس کرونا با محدودیت های مواجه شده است، اما با اجرای مسابقات کتابخوانی و برنامه های متنوع فرهنگی مرتبط با کتاب و مطالعه مفید در فضای مجازی به همت کتابداران شهرستان، بخشی از محدودیت ها جبران شده است.
داوود پهلوان ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، در آینده نزدیک دو باب کتابخانه عمومی شهید باهنر و شهید ساکی در سطح شهرستان افتتاح و مشغول به خدمت رسانی به مردم فهیم بروجرد خواهند شد.
در ادامه معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار بروجرد نیز بیان داشت: توسعه فرهنگی هرچه بیشتر در سطح شهرستان در گرو توسعه کتابخانه های عمومی بوده و باید این مهم مد نظر همه دست اندرکاران باشد.
محمد علی گودرزی با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان، بیان کرد: انتظار داریم اعضای حقیقی و حقوقی انجمن پیشنهادات و راهکارهای خود جهت هرچه پربار تر شدن جلسات انجمن را ارائه داده تا بدین صورت تقویم اجرایی انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تا پایان سال جاری مشخص شود.
همکاری دستگاه های اجرایی با کتابخانه های عمومی در برگزاری برنامه های فرهنگی و پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها توسط شهرداری از مهم ترین مصوبات این جلسه بود از مهم ترین مصوبات این جلسه بود.

 
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سلسله؛
اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سلسله در سال جاری به ریاست روح الله زمانیان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار و با حضور علی پناه امیری، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان؛ شریف خنجری؛ رضا مینایی، شهردار فیروزآباد؛ علی یوسوفند، رئیس اداره فرهنگ و  ارشاد اسلامی؛ میترا نداری، معاون شهردار الشتر؛ شهلا حسنوند، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری سلسله برگزار شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان سلسله در این جلسه بیان داشت: جامعه آگاه متشکل از انسان های آگاه است و آگاهی نیز از راه مطالعه حاصل می شود؛ هر جامعه ای که تعداد کتابخوان های آن زیاد است، در امور فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز موفق تر است
روح الله زمانیان با تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ کتابخوانی، عنوان کرد: ضرورت دارد با همکاری دستگاه اجرایی شهرستان به ویژه آموزش و پرورش در راستای معرفی خدمات ارائه شده در کتابخانه های عمومی، بستر افزایش اعضاء و مراجعه کنندگان به کتابخانه های عمومی در سطح شهرستان افزایش یابد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سلسله نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان در سال 99، گفت: در حال حاضر کتابخانه عمومی ابوریحان بیرونی شهر الشتر با ۳۵ هزار جلد کتاب، پذیرای بیش از یک هزار و صد عضو فعال است.
 شهلا حسنوند با اشاره به برگزاری پنج برنامه فرهنگی شاخص در مناسبت های مختلف، ادامه داد: علاوه بر برنامه های فرهنگی روزمره از جمله معرفی کتاب، نشست کتابخوان، نمایشگاه کتاب و مسابقات کتابخوانی، پنج برنامه شاخص فرهنگی نیز در سال 99 با مجوریت کتابخانه های عمومی برگزار شده است. طرح پیک کتاب نیز به منظور بهره مندی اعضای کتابخانه های عمومی از منابع در ایام محدودیت های کرونای نیز از سال گذشته آغاز و همچنان ادامه دارد.
برنامه ریزی جهت عضویت دانش آموزان شهرستان در کتابخانه های عمومی با همکاری اداره آموزش و پرورش، همکاری دستگاه های اجرایی با کتابخانه های عمومی در برگزاری برنامه های فرهنگی و پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها توسط شهرداری از مهم ترین مصوبات این جلسه بود.

 
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر؛
اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر در سال جاری به ریاست حسن رضائیان، فرماندار و با حضور حجت الاسلام محسن موسوی، امام جمعه؛  شرف نصیری، شهردار؛ اسماعیل میخک بیرانوند، سرپرست اداره کتابخانه های عمومی پلدختر و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
فرماندار پلدختر  در این جلسه با اشاره به نقش و کارکرد تکنولوژی های جدید و قدرت رسانه های جمعی در پیشرفت جوامع، گفت: امروزه به علت استفاده فراگیر از تکنولوژی جدید و قدرت و نفوذ رسانه های جمعی به ویژه فضای مجازی، مطالب غیر علمی و نادرست در حجم وسیع گسترش یافته است. مسئولان باید در جهت حفظ فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مفید برای افزایش سطح علمی جامعه مسیری درست را طراحی و ترسیم کنند
حسن رضائیان ادامه داد: برنامه های فرهنگی اجرا شده توسط کتابخانه های عمومی در ایام قرنطینه شیوع ویروس کرونا، بسیار مثبت بوده و انتظار داریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.
وی همچنین افزود: یکی از مطالبات به حق کتابخانه های عمومی، پرداخت سهم نیم درصد از محل درآمدهای شهرداری ها است که انتظار می رود  شهرداری پلدختر در کنار سایر رسالت های فرهنگی نسبت به این امر اهتمام جدی داشته باشد.
سرپرست اداره کتابخانه های عمومی پلدختر ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان، گفت: کتابخانه های عمومی در همه مناسبت های سال نسبت به برگزاری برنامه های فرهنگی حوزه کتاب و کتابخوانی اقدام نموده است که در سال گذشته عمده این برنامه ها در بستر فضای مجازی برگزار شده است.
اسماعیل میخک بیرانوند ادامه داد: از انجای که تنها منبع درآمد کتابخانه ای عمومی نیم درصد شهرداری بوده، انتظار می رود شهرداری پلدختر در این خصوص مساعدت بیشتری را با کتابخانه های عمومی داشته باشد.
همکاری دستگاه های اجرایی با کتابخانه های عمومی در برگزاری برنامه های فرهنگی و پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها توسط شهرداری از مهم ترین مصوبات این جلسه بود.
گفتنی است اولین جلسه کتابخانه های عمومی بخش های اشرینان شهرستان بروجرد و معمولان شهرستان پلدختر با حضور اعضای حقیقی و حقوقی برگزار و پس از مباحث مطرح شده، تصمیمات لازم اتخاذ گردید.
نسخه قابل چاپ