فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور معاون استاندار لرستان؛

کتابخانه عمومی سردار علیمردان خان بختیاری الیگودرز افتتاح شد

کتابخانه عمومی سردار علیمردان خان بختیاری الیگودرز با حضور معاون استاندار لرستان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، مراسم افتتاح کتابخانه عمومی درجه یک، سردار علیمردان خان بختیاری الیگودرز با حضور محمود ثمینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان؛ فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ احمد حسین فتایی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ماشاالله نعمتی، فرماندار؛ عباس ملک محمودی، شهردار الیگودرز؛ میثم زندیه شیرازی، مسئول حراست کتابخانه های عمومی استان؛ شیرولی جودکی، سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و جمعی از مدیران ادارات شهرستان برگزار شد.
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان در این مراسم گفت: فرهنگ از مهمترین ارکان جوامع است که در کنار مسائل معیشتی، رسیدگی به آن باید در سرلوحه امور قرار گیرد .
محمود ثمینی اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران کاملاً مبتنی بر فرهنگ بوده و دشمنان از بدو انقلاب تاکنون در حال انجام اقدامات ضد فرهنگی بر علیه کشور هستند. در تقابل با مسائل فرهنگی نباید از گزینه برخورد نظامی استفاده شود، بلکه نیازمند حفظ فرهنگ اصیل خود هستیم و به نوعی باید گفت فرهنگ جواب فرهنگ است.
وی ادامه داد: در هر لحظه باید هر اقدامی که در جهت آگاه سازی و توسعه اصالت فرهنگ بومی کشور به مردم وجود دارد را انجام دهیم. عمدتاً نفوذ بیگانگان در جوامع بر اثر ناآگاهی، بی اطلاعی و کم سوادی مردم آن جوامع صورت می گیرد که نظام مقدس جمهوری اسلامی برای مقابله با این پدیده اقدام به ایجاد اماکن فرهنگی بسیاری خصوصاً کتابخانه ها و مراکز اطلاع‌رسانی در سطح کشور نموده است .
معاون استاندار لرستان کتاب و کتابخوانی را از مقوله های بسیار گسترده ی فرهنگی دانست و افزود: طی دو سال گذشته قریب به ۳۰ درصد از پروژه های فرهنگی و کتابخوانی در استان تکمیل و به بهره برداری رسیده اند که این مهم فرصت بسیار مغتنمی برای مردم فهیم لرستان است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان در ادامه به فرهنگ اصیل مردمان بختیاری اشاره کرد و گفت: در سال های پیش از انقلاب هرچه دشمنان نظام تلاش کردند بین عشایر و اقوام مختلف از جمله لرهای بختیاری تفرقه اندازی کنند، بعلت اصالت و غنای فرهنگی ایشان موفق نشدند و مردمان این سرزمین همواره در دفاع از ارزش های فرهنگی خود مقابل اجنبی ایستادگی کرده اند.
محمود ثمینی خاطرنشان کرد: جهل، دشمن بشریت است و برای از بین بردن جهل باید در زمینه توسعه فرهنگ و ایجاد اماکن آموزشی وکتابخانه ها در کنار تقویت هنر و هنرمندان، شعرا، نویسندگان و ادیبان حرکت کرد.

 
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان نیز در این مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران، اظهار داشت: الیگودرز از دیرباز تا کنون مهد پرورش عالمان و فرهیختگان بسیاری بوده و توسعه مراکز فرهنگی از خواسته های اصلی مردم فرهنگ دوست این شهرستان است؛ از این رو با پیگیری های صورت گرفته کتابخانه عمومی سردار علیمردان خان بختیاری در  زمینی به مساحت 1700 متر مربع در دو طبقه و با اعتبار چهار میلیارد تومان افتتاح و بهره برداری شده است.
فرشته طهماسبی افزود: برای تجهیز این کتابخانه درجه یک،  حدود یک میلیارد تومان هزینه شده و در حال حاضر دومین کتابخانه درجه یک در استان لرستان می باشد.  کتابخانه عمومی سردار علیمردان خان بختیاری دارای بخش های مخرن، مرجع، کودک، سالن های مطالعه برادران و خواهران، لرستان شناسی و اتاق های مطالعه ویژه می باشد.
وی همچنین گفت: انتظار داریم با توجه به جمعیت شهرستان الیگودرز، روند بازسازی ساختمان کتابخانه عمومی اندیشه  شهرستان با توجه به موقعیت ویژه آن که در مرکز شهر واقع شده است، با سرعت بیشتری دنبال شود.
 در ادامه ماشاالله نعمتی، فرماندار الیگودرز نیز گفت: عملیات ساخت این کتابخانه از سال ۸۵ آغاز شده که در سال گذشته با تلاش های صورت گرفته و اختصاص اعتبارات لازم افتتاح امروز شد.  بازسازی و تکمیل پروژه های کتابخانه اندیشه، سالن آمفی تئاتر روباز و سالن های تئاتر این شهرستان باید در دستور کار قرار بگیرد.


نسخه قابل چاپ