فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با هدف رفع مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی انجام شد؛

حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در جلسه شورای اسلامی خرم آباد

جلسه شورای اسلامی شهر خرم آباد با دستور کار رفع مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، جلسه رسمی شورای اسلامی شهر خرم آباد با دستور کار رفع مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی، با حضور فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ سعید فتوحی، شهردار خرم آباد و اعضای شورای اسلامی شهر برگزار شد.
 
در این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت فرا رسیدن اربعین حسینی، بیان داشت: ما هرچه داریم از برکت خون پاک شهدا و امام شهداست . آرامش امروز ایران اسلامی و اقتدار آن در مجامع بین المللی مدیون خون پاک این عزیزان، از خودگذشتگی جانبازان گرانقدر و ایثار رزمندگان است. روحیه ایثار و شهادت در زندگی ملت ایران اسلامی نهادینه شده است و ایثار قهرمان دهه هشتادی خوزستانی، شهید علی لندی، سندی دال بر این ادعاست.
فرشته طهماسبی در بخشی دیگر از سخنانش به سابقه عضویت خود در ادوار مختلف شورای اسلامی شهر خرم آباد اشاره داشته و افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا که اینک ششمین دوره آن در سرار کشور آغاز شده نماد تجلی اراده مردم در اداره غیر مستقیم، شهر و روستا ها است. جایگاه نظارتی و تصمیم گیری شورای اسلامی بر اساس قانون، این فرصت را به وجود می آورد که علاوه بر تصمیم گیری و نظارت برعملکرد شهرداری ها، این امکان وجود داشته باشد که بر عملکرد سایر ادارات نیز در حوزه شهروندی نظارت داشته و به گونه ای که شورای اسلامی شهر، پل ارتباطی مردم و مسئولین شهری باشد.  
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در بخش سوم سخنانش ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی، بیان کرد: با توجه به جمعیت شهر خرم آباد تعداد کتابخانه های موجود پاسخگو نبوده و مردم خواستار توسعه فضاهای کتابخانه ای هستند به بهره برداری رسیدن پروژه ساخت کتابخانه عمومی در بوستان معلم شهر خرم آباد که مجری ساخت آن شهرداری بوده، یکی از خواسته های مردم فرهنگ دوست این شهر می باشد.
طهماسبی ادامه داد: شهر خرم آباد در چند سال اخیر از نظر محدوده شهرداری، گسترش قابل توجه ای داشته و راه اندازی کتابخانه های عمومی به عنوان پاتوق فرهنگی مناطق، به ویژه در محلات حاشیه ای که عموماً هم از جمعیت بالای جوان و نوجوان برخوردار هستند، بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی با بیان اینکه کتابخانه های عمومی اخیراً علاوه بر رسالت اصلی خود، فعالیت های فرهنگی متنوع و متعددی انجام می دهند و عموم مردم بدون هیچ محدودیتی می توانند از این مراکز استفاده کنند، تصریح کرد: اداره کل کتابخانه های عمومی استان با مساعدت نهاد کتابخانه های عمومی کشور این آمادگی را دارد در صورت واگذاری ساختمان واجد شرایط توسط ادارات، شهرداری ها و خیرین در مناطق فاقد کتابخانه و مراکز فرهنگی ، نسبت به راه اندازی کتابخانه عمومی اقدام نماید.
مدیرکل کتابخانه های عمومی در پایان گفت: سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از درآمد شهردای بر اساس قانون، مهمترین منبع درآمدی کتابخانه های عمومی به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی بوده که این انتظار می رود در دوره جدید شورای اسلامی شهر و همچنین مدیریت جدید شهرداری خرم آباد، سهم نیم درصد با مساعدت بیشتر پرداخت شود.

 
رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز در این جلسه ضمن تشکر از اقدامات فرهنگی مجموعه کتابخانه های عمومی، بیان کرد: مطالعه از اصول حفظ اصالت فرهنگی جامعه بوده و اگر مردم با مطالعه عجین شوند، اهالی آن جامعه از آرامش و رفاه بیشتری برخوردار خواهند بود. یک کتاب خوب می تواند یک اجتماع را متحول کند و برای توسعه فرهنگ مطالعه همه باید تلاش کنند.
رضا بیرانوند ادامه داد: شورای اسلامی و شهردای خرم آباد در ترویج فرهنگ مطالعه و توسعه کتابخانه های عمومی در سطح شهر خرم آباد با کتابخانه های عمومی نهایت همکاری و مساعدت را خواهند داشت.
وی همچنین در این جلسه به نمایندگی از اعضای شورای اسلامی شهر، از شهرداری خرم آباد خواست در راستای همکاری هرچه بیشتر با کتابخانه های عمومی به خصوص در پرداخت سهم نیم درصد به عنوان یک حق قانونی، گام بردارد.
در ادامه جلسه اعضای شورای اسلامی شهر و همچنین شهردار خرم آباد در سخنانی به تشریح نقش مطالعه در افزایش آگاهی شهروندان و ارتقای فرهنگ جامعه پرداختند و بر لزوم مساعدت با اداره کل کتابخانه های عمومی استان در خصوص پرداخت به موقع سهم نیم درصد، استفاده از ظرفیت ساختمان های شهرداری جهت راه اندازی کتابخانه عمومی به ویژه در مناطق محروم و حاشیه ای، مشارکت در برگزاری برنامه های مناسبتی و تسریع در ساخت کتابخانه معلم توسط شهرداری تاکید کردند.

 

نسخه قابل چاپ