فهرست

اخبار شهرستان‌ها

استاندار لرستان در پیامی به آیین تجلیل از کتابداران شهید عنوان کرد؛

شهادت منحصر به دوره معاصر نیست و تاریخ شهادت به اندازه کل تاریخ است

استاندار لرستان در پیامی خطاب به آیین تجلیل از کتابداران شهید، از مقام شامخ شهداء تجلیل کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان؛ به مناسبت روز ملی شهید مراسم تجلیل از خانواده کتابدار «شهید محسن کرم وند» با حضور خانواده معزز شهید  محسن کرم وند؛ حجت الاسلام رمضان تیموری از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه؛ سید مجید طاهری، مدیرکل امور اجتماعی استانداری لرستان؛ فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و برخی از کارشناسان ستادی برگزار شد. در این مراسم فرهاد زیویار، استاندار لرستان با ارسال پیام تصویری از مقام شاخص شهداء به ویژه شهدای کتابدار تجلیل نمود.
 
استاندار لرستان در این پیام تصویری بیان داشت: شهادت جز بالاترین نیکی ها و گرامی ترین مرگ هاست و به عبارتی شهید با عبور از تعلقات دنیوی به وجه الله نظر می کند. یکی از بهترین راه های ملاقات با خدا شهادت است. علی رغم اینکه معنی لفظی شهادت یعنی حاضر بودن، ولی این حاضر بودن یک حاضر بودن آگاهانه برای رسیدن به هدف است.
فرهاد زیویار با بیان اینکه شهادت منحصر به دوره معاصر نیست و تاریخ شهادت به اندازه تاریخ است، تصریح کرد: اگرچه شهادت با اسلام، ادبیات متفاوتی به وجود آورد و با انقلاب اسلامی مفاهیم و کلیدواژه جدیدی با خود خلق کرد، ولی شهادت چیزی است که از ابتدای تاریخ بوده و تا روز رستاخیز  برای انسان باقی خواهد ماند. شهادت یک مکتب است و شهید با زیرکی در این کلاس و مکتب حاضر می باشد.
وی در پایان گفت: همزمان با 22 اسفند ماه و روز بزرگداشت شهدا،  ضمن گرامیداشت یاد خاطره همه شهدای ولامقام،  این روز بزرگ را به خانواده معظم شهدای کتابدار تبریک عرض می کنم.

 
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین رمضان تیموری نیز اظهار داشت: سرسبزی امروز حاصل خون سرخ شهداست که در معرکه جنگ و دفاع از مرز و بوم جان خود را فدا کرده‌اند حال در مسیر تبلیغ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کم‌ترین قدم، گام برداشتن برای ترسیم چهره‌های نورانی شهدا است.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: در حقیقت شهداء مأذنه‌های سربلندی ملت ایران را بنا نهاده‌اند و حرکت شتابنده مسلمانان را در اقصی نقاط دنیا به صورت پویا ترسیم کرده‌اند. در این میان رسالت عالمان مجاهد و مجاهدان عالم که با رساله علمیه و عملیه خود به دم شهادت و مرکب خون بر فراز منابر مُدرس ایثار و شهادتند که در لحظه‌های حساس داعی و پیشوای خلق با عمامه‌های خونین به وادی ایثار و شهادت وارد شدند.
وی تصریح کرد: به راستی آنان مصداق حدیث شریف «کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم » می‌باشند بر خلاف آنان که در ذی عالمانه ندای ملکوتی پیر جماران را نشنیدند و سجاده‌نشین لحظات خوش مادی دنیا شدند فریاد کمک‌خواهی هم‌نوعان را بیهوده انگاشتند.

 
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان نیز در این مراسم گفت:  لحظه به لحظه هشت سال دفاع مقدس را باید ثبت کرد، هنوز بسیاری از خاطرات و گفته ها هستند که ارزش این را دارند که با نوشتن شدن به ثبت و ماندگاری برسند.
فرشته طهماسبی یادآور شد: خاطرات هشت سال دوران دفاع مقدس ذاتا ماندگار هستند اما نوشتن و ثبت کردن آنها در واقع می تواند ارزش ها دوران دفاع مقدس را بعنوان درسی ماندگار به نسل آینده انتقال داد.
وی با اشاره به اینکه ایثار و ساده زیستی رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس نباید فراموش شود، گفت: ثبت و یادآوری خاطرات دوران دفاع مقدس کمک می کند تا دوباره ارزش هایی همون ساده زیستی یادآوری شوند و اگر فاصله ای با این ارزش ها اتفاق افتاده است هم با ثبت ارزش های دوران دفاع مقدس مجدد همان ارزش های زنده شوند.
طهماسبی افزود: شجاعت فرماندهان با امکانات کم و در شرایط سخت باید بعنوان ارزش های راستین هشت سال دفاع مقدس مورد توجه باشد و اهل قلم و نویسندگان در ثبت این ارزش ها گام بردارند.
در پایان با اهدای لوح تقدیری از طرف مهدی رمضانی، سرپرست نهاد کتابخانه های عمومی کشور از خانواده شهید محسن کرم وند تجلیل شد.نسخه قابل چاپ