فهرست

اخبار شهرستان‌ها

همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛

برگزاری چهار جلسه انجمن در استان لرستان

به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان های خرم آباد، سلسله، بروجرد و کوهدشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، همزمان با هجدهمین سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور،جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان های خرم آباد، سلسله، بروجرد و کوهدشت با حضور حداکثری اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خرم آباد
پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خرم آباد در سال جاری به ریاست علی محمد دریکوند، فرماندار و با حضور فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان؛ کامبیز نورخدایی، معاون فرماندار؛ امید محمدزاده، رئیس سازمان فرهنگی شهرداری مرکز استان؛ محمدرضا نیک بیان، زئیس شورای اسلامی شهرستان؛ میثم زندیه شیرازی، مسئول حراست کتابخانه های عمومی استان؛ فریده نظریان ذهابی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی خرم آباد و سایر اعضاء در کتابخانه عمومی حضرت مهدی (عج) برگزار شد.
فرماندار خرم آباد در این جلسه بیان داشت: باید به مقوله فرهنگ نگاه کاربردی داشته باشیم و با برنامه ریزی دقیق، مسیر حرکت در راستای توسعه فرهنگی را ریل گذاری کرده و مشخص باشد در بازه های زمانی مشخص باید به چه اهدافی برسیم.
علی محمد دریکوند افزود: تا زمانی که استقبال از کتابخانه های عمومی کم باشد، به ظور حتم آسیب های اجتماعی زیاده بوده و مراجع قضایی و زندان ها شلوغ خواهند بود. باید به این مرحله برسیم که ایمان داشته باشیم هزینه در راستای توسعه فرهنگی،  یک سرمایه گذاری مفید است. فرمانداری و انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خرم آباد آماده همکاری با کتابخانه های عمومی بوده و همراه و همگام این نهاد فرهنگی پیش خواهد رفت.
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان نیز در این جلسه گفت:  بر اساس استاندارد ها باید به ازای هر 25 هزار نفر یک  باب کتابخانه عمومی داشته باشیم که با توجه به جمعیت شهرستان خرم آباد باید 16 کتابخانه داشته باشیم، اما در حال حاضر در سطح شهرستان 9 باب کتابخانه عمومی  وجود دارد.
طهماسبی افزود:  بهره برداری از کتابخانه مرکزی خرم آباد با توجه به میزان جمعیت و تعداد کتابخانه های عمومی موجود در سطح شهر، بسیار لازم و ضروری بوده و این امر یکی از خواسته های بحق مردم است. این کتابخانه در دو طبقه ساخته شده که با پیگیری های صورت گرفته طبقه همکف آن به صورت کامل تکمیل و طبقه منفی یک آن نیز از درصد پیشرفت فیزیکی بالای برخوردار بوده و در حال حاضر محوطه بیرونی کتابخانه در حال تکمیل است.
بهسازی فضای سبز کتابخانه عمومی حضرت مهدی (عج)، سیستمی شدن سهم نیم درصد و برگزاری جلسات به صورت دوره ای در دفتر اعضای انجمن، از مهمترین مصوبات این جلسه بود.

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سلسله و فیرزآباد
ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سلسله و فیروزآباد به ریاست مسلم مرادی فرماندار و با حضور فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان؛ حجت الاسلام مراد امیدی، امام جمعه؛ شریف خنجری، بخشدار فیروزآباد؛ میثم سبحانی، رئیس شورای اسلامی شهرستان؛ شهلا حسنوند، رئیس اداره کتابخانه های عمومی سلسله و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در کتابخانه عمومی ابوریحان بیرونی برگزار شد.
فرماندار سلسله در این جلسه با بیان اینکه مسائل حوزه فرهنگ مهم تر از اقتصاد است، اظهار داشت: وقتی فرهنگ اصلاح شود مسائل اقتصادی هم اصلاح می شوند.
مرادی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با جنگ فرهنگی دشمن و لزوم برنامه ریزی مناسب جهت مقابله، افزود: همه مشکلات کاهش سرانه کتابخوانی به زیرساخت ها برنمی گردد بلکه مربوط به ایجاد نکردن فرهنگ کتابخوانی است.
وی  با تاکید بر لزوم به روز کردن منابع کتابخانه شهرستان، خاطرنشان کرد: باید فرهنگ عمومی کتابخوانی را با ارائه برنامه های موثر همچون کتابخوانی مجازی و معرفی کتابهای جذاب و مناسب نسل جوان و بومی و برنامه های تشویقی مناسب در جامعه گسترش دهیم.
 همچنین مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان نیز در این جلسه به ارائه گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در کتابخانه های عمومی استان پرداخت.
اجرای طرح تاکسی کتاب باهمکاری شهرداری، افزایش مبلغ دریافتی حق عضویت، برگزاری مسابقه فرهنگی به مناسبت ماه رمضان از مهمترین مصوبات این جلسه بود
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بروجرد
ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بروجرد در سال جاری به ریاست محمدعلی گودرزی، معاون سیاسی اجتماعی و امنیتی فرماندار و با حضور  نادر ارجمندی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حجت الاسلام جعفر موسوی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی؛ حجت الاسلام احمد گودرزی، رئیس کانون های مساجد؛ فرشاد علی یاری، معاون اداره آموزش و پرورش؛ احد قاسمی، معاون اداره ورزش و جوانان؛ فاطمه همتی، رئیس امور بانوان فرمانداری؛ زهرا منصوری، معاون فرهنگی شهرداری؛ فاطمه عمادی پور، رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ داوود پهلوان،رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان در کتابخانه شهیدباهنر برگزار شد.
محمدعلی گودرزی، معاون سیاسی اجتماعی و امنیتی فرماندار در این جلسه بیان داشت: محدودیت های کرونایی موجب گردید به صورت ناخواسته وقفه ای در فعالیت های کتابخانه های عمومی صورت پذیرد که می بایست تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا دوباره شاهد رشد و بالندگی کتابخانه های عمومی و ارتقاء مطالعه مفید در سطح شهرستان باشیم.
وی همچنین از اعضای حاضر درخواست نمود تا در اولین جلسه سال آینده با ارائه راهکارهای کارشناسی شده حضور یافته و در راه رسیدن به این مهم اداره کتابخانه های عمومی شهرستان را یاری نمایند.
برگزاری طرح پیک کتاب، تعیین تقویم اجرایی جلسات و رفع مشکلات واریزی نیم درصد سیستمی از مهمترین مصوبات این جلسه بود.
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کوهدشت
پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کوهدشت در سال جاری به ریاست محمدرضا آزادبخت، معاون سیاسی امنیتی فرماندار و با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد گراوند، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان؛ علی فرج خسروی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ یاراحمد کوشکی، معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش؛ عسیی طولابی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کوهدشت و سایر اعضاء در کتابخانه عمومی شهدای کوهدشت برگزار شد.
برگزاری برنامه های فرهنگی در مناطق عشایری و روستاهای دورافتاده و محروم با همکاری ادارات کتابخانه‌ های عمومی و آموزش و پرورش، افزایش سرانه عضویت و پرداخت بخشی از سهم نیم درصد از مهمترین مصوبات این جلسه بود.
نسخه قابل چاپ