فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به منظور توسعه همکاری ها و بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی انجام شد؛

دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان با فرماندار جدید الیگودرز

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان به‌ منظور توسعه همکاری ها و بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی الیگودرز با فرماندار جدید این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی لرستان، فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی به ‌منظور توسعه همکاری ها، بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی و تبریک انتصاب، با امیر دالوند، فرماندار جدید این شهرستان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار منصور رضایی، معاون فرماندار؛ حبیب جمشیدی، رئیس شورای اسلامی شهر؛ میثم زندیه شیرازی؛ مسئول حراست کتابخانه های عمومی استان؛ میثم محتشم، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی الیگودرز و احمد زرین، سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان حضور داشتند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در ابتدای این دیدار ضمن تبریک انتصاب امیر دالوند به عنوان فرماندار شهرستان الیگودرز و آرزوی موفقیت برای وی در این مسئولیت، بیان داشت: در سطح شهرستان الیگودرز سه باب کتابخانه شهری و یک باب کتابخانه روستایی وجود داشته که با توجه به وسعت شهرستان و همچنین وجود چند شهر و تعداد بالای روستای موجود در سطح این شهرستان، توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی بسیار ضروری می باشد.
فرشته طهماسبی ادامه داد: عنایت به محدود اعتبارات ساخت و ساز کتابخانه جدید و همچنین زمان بر بودن این موضوع، اداره کل کتابخانه های عمومی استان این آمادگی را داشته تا در صورت واگذاری حق انتفاع ساختمان در شهرهای بدون کتابخانه و روستاهای با جمعیت بالا، نسبت به تجهیز و راه اندازی کتابخانه اقدام نماید. همچنین در صورت واگذاری زمین از طرف اهالی و خیرین، پیگیری لازم جهت تخصیص اعتبار و تعریف پروژه جدید نیز از سوی نهاد کتابخانه های عمومی صورت خواهد پذیرفت.  
وی ضمن انتقاد از برخی از شهرداری ها برای کمک به کتابخانه های عمومی، اظهار داشت: متاسفانه  برخی از شهرداری ها نسبت به کتابخانه ها در خصوص پرداخت سهم قانونی نیم درصد، کم لطفی می کنند و این در حالیست که تنها درآمد کتابخانه ها از شهرداری و کمک های مردمی است و این درآمد صرف امور جاری قبض آب، گاز و برق و .... می شود.

 

در ادامه فرماندار شهرستان الیگودرز نیز گفت: اگر فرهنگ کتاب خوانی  نهادینه شود، جامعه رو به پیشرفت و توسعه سوق پیدا می کنند. ذهنی که با کتاب آشنا شده باشد ذهنی بیدار است و ذهن بیدار جامعه را هم بیدار و آگاه می کند.
امیر دالوند افزود: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که اعضاء و مراجعه کنندگان به این باور برسند که کتابخانه امن ترین و آرام ترین مکان برای مطالعه بوده و  در این صورت والدین می توانند به خیال راحت فرزندان خود را به  سمت کتابخانه سوق دهند.
وی بیان داشت: از سرپرست جدید اداره کتابخانه های عمومی شهرستان الیگودرز انتظار می رود با استفاده از اهرم های مختلف و ایده های ابتکاری نوآورانه، میزان گرایش به کتابخانه را در میان عموم مردم افزایش دهد.
فرماندار شهرستان الیگودرز با توجه به اهمیت فرهنگ کتاب و کتابخوانی خواستار نامگذاری میدان و یا خیابانی به نام کتاب در شهر الیگودرز شد.

 
نسخه قابل چاپ