فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با تجلیل از بنیاد سعادتی؛

ویژه برنامه «از تبار قلم» در استان لرستان برگزار شد

دومین ویژه برنامه «از تبار قلم» در استان لرستان با هدف تجلیل از بنیاد سعادتی، نویسنده متعهد حوزه دفاع مقدس و با حضور مسئولان و چهره های فرهنگی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، در ادامه رویکرد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در توجه به اهمیت و ارج‌گذاری به نویسندگان و اهالی فرهیخته دانش و نخبگان کشور، ویژه برنامه «از تبار قلم» در استان لرستان با حضور منصور احمدی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ سامان سپهوند، مدیرکل حوزه هنری استان؛ فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان؛ برخی از چهره‌های فرهنگی، نویسندگان، شعرا و  ناشران لرستانی در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار و از طریق پلتفرم اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان پخش شد.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در ابتدای این مراسم ضمن تبریک دهه امامت و ولایت، بیان داشت: خداوند متعال به قلم و آنچه با قلم می نویسند و بر صفحه کاغذ نقش می بندد سوگند می خورد. دلیل عظمت قلم و نگاشته های قلم همان سوگندی است که خداوند بدان خورده است زیرا در قرآن کریم خداوند متعال همه جا به مظاهر عالم وجودی که خود خلق فرموده قسم می خورد.
فرشته طهماسبی با بیان اینکه سوگند خداوند در قرآن کریم به قلم، بیانگر قداست و اهمیت قلم و والایی جایگاه صاحبان قلم است، ادامه داد: قلم است که نیات و منویات گوناگون آدمی را بر جریده روزگار ثبت می کند و برای آیندگان به یادگار می گذارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: آرامش  امروز میهن اسلامی ما و اقتدار آن در مجامع بین المللی مدیون خون پاک شهدای گرانقدر است. شهدا همواره باید الگوی مردم و مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشند.
طهماسبی تصریح کرد: لحظه به لحظه هشت سال دفاع مقدس را باید ثبت کرد، هنوز بسیاری از خاطرات و گفته ها هستند که ارزش ثبت شدن و ماندگاری دارند. خاطرات هشت سال دفاع مقدس ذاتاً ماندگار هستند، اما می توان با نوشتن و ثبت آن ها ارزش های دوران دفاع مقدس را به عنوان درسی ماندگار به نسل آینده انتقال داد.

 
در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با بیان اینکه فضل قلم نسبت به همه جنبه‌های متفاوت زندگی بشر بر کسی پوشیده نیست، افزود: تاریخ زندگی بشر را به قبل از قلم و بعد از قلم تقسیم کرده‌اند.
منصور احمدی ادامه داد: تاریخ با کتابت و قلم آغاز شده است، بنابراین فضل قلم همین بس که خداوند متعال در قرآن کریم در آیه بارز «ن و القلم » و در هر آیه‌ای که می‌خواهد حکم به قطعیت می‌دهد در باره کتابت صحبت می‌کند. فضل قلم بر کسی پوشیده نیست و اهالی قلم فاضل ترین اندیشمندان و فرهیختگان هستند.
وی گفت: با توجه به اینکه در ایام دهه مبارک ولایت و امامت هستیم بهترین مثال برای نقش تاثیر گذار قلم در تاریخ، ثبت واقعه غدیر به عنوان عید الله الاکبر است که در این خصوص کتابت لازم انجام و آثار ارزشمندی به یادگار مانده است.

 
بنیاد سعادتی نیز در این مراسم ضمن تقدیر از رویکرد نهاد کتابخانه های عمومی کشور در برگزاری ویژه برنامه های «از تبار قلم» در همه استان های کشور، بیان داشت: دلیل اینکه کار نویسندگی من با وصیت نامه شهدا شروع شد این بود که  وصیت نامه های شهدا جملات زیبایی بود که در وصیت نامه آنها به کار رفته بود که امام خمینی(ره) درباره این وصیت نامه‌ها می فرمایند «وصیت نامه های شهدا انسان را به لرزه در می آورد.»
این نویسنده متعهد لرستانی ادامه داد: بعد از کار کردن تحلیلی روی وصیت نامه های شهدا دو کتاب دیگر به نام حدیث عشق و راویان اشک را به تالیف در آوردم که کتاب حدیث عشق روایت شهدایی بود که در پیروزی انقلاب هم نقش به سزایی داشتند مثل شهید حجت الاسلام فخرالدین رحیمی و شهید نعمت اله سعیدی.
وی اظهار داشت: کار برای شهدا فرقی ندارد و از هر شهید نکات جالب و شگفت انگیزی دیده می شود به عنوان مثال کتاب اذان صبح در شاخ شمیران در مورد زندگی نامه شهید عزیز قاسم پور است که این شهید والا مقام اهل شهرستان نورآباد است که از خاطراتی که این شهید داشته است و به عنوان نام کتاب هم به کار رفته است همین اذان صبح در شاخ شمیران است.

 
گفتنی است، این نشست با اهدای لوح مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به بنیاد سعادتی، نویسنده لرستانی و تجلیل از خدمات ادبی وی پایان یافت. همچنین از خدمات، صادق صفی زاده، کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه ها و مسئول محافل ادبی در لرستان قدردانی شد.
 


نسخه قابل چاپ