فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دورود؛

نشست نقد و بررسی کتاب «ماسک ضد پلیس» برگزار شد

نشست نقد و بررسی کتاب «ماسک ضد پلیس»، با حضور نویسندگان اثر به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دورود برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان لرستان، نشست ادبی نقد و بررسی مجموعه داستانک طنز «ماسک ضد پلیس»، با حضور اسماعیل الله دادی، نویسنده اثر؛ حجت الاسلام محمد قائدرحمتی، از اساتید حوزه و دانشگاه؛ علی فلاحی، از نویسندگان و پژوهشگران لرستانی؛ رضا مختارپور، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان؛ فاطمه سلیمانی، مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دورود و جمعی از کودکان و نوجوانان برگزار شد.
 
اسماعیل الله دادی، نویسنده کتاب «ماسک ضد پلیس» ضمن اشاره به نحوه شکل‌گیری ایده نگارش کتاب و همکاری مشترک خود با دهریزی گودرزی برای خلق این اثر به صورت مشترک، عنوان داشت: کتاب «ماسک ضد پلیس»، با درون مایه‌ای طنز در قالب خلق 17 داستانک، تلاش کرده تا یکی از تلخ‌ترین وقایع بهداشتی اخیر را با زبانی شیرین و خلاقانه برای نوجوانان روایت کند.
الله دادی در بخش دیگری از سخنان خود، فعالیت در حیطه ادبیات کودک و نوجوان را به مثابه حرکت بر روی لبه تیغ عنوان کرد و اظهار داشت: متأسفانه تعداد محدودی از نویسندگان این خطر را پذیرفته و برای این گروه سنی دست به نگارش می برند و کمبود کتاب‌های فاخر به ویژه در حوزه طنز را نیز تا حدودی معلول این علت دانست.
 وی ضمن اشاره به امتناع برخی ناشران از پذیرش کتاب «ماسک ضد پلیس» به دلیل پرداختن به موضوع کرونا و اینکه ممکن است این کتاب تاریخ مصرف داشته باشد، عنوان کرد: سرزمین ایران در طول تاریخ خود، وقایع تلخ زیادی را با موفقیت پشت سر گذاشته، اما شاهد هستیم که این قبیل موضوعات هنوز هم به شکل‌ها و ابزارهای مختلف دستمایه کار فعالان حوزه هنر، به ویژه هنر نویسندگی قرار می‌گیرد.
این نویسنده حوزه کودک و نوجوان در پایان خطاب به اعضای شرکت کننده در نشت گفت: با اغراق با موضوعات اطراف نگاه کنید و از اتفافات جزیی به راحتی عبور نکرده و در هر چیزی به دنبال ماجرایی بامزه باشید. اگر در نوشته هایتان از شگرد تضاد استفاده کنید، چون که قرار گرفتن دو  چیز که مخالف هم هستند می تواند موقعیت طنز ایجاد کند.
رضا مختار پور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دورود نیز در این نشست یکی از رسالت‌های اصلی کتابخانه‌های عمومی را ترویج فرهنگ و عادت مطالعه در بین کودکان و نوجانان عنوان کرده و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طی سال‌های اخیر از طریق ایجاد و تجهیز بخش‌های ویژه کودک در کتابخانه‌های عمومی و همینطور برگزاری سلسله نشست‌های مطالعاتی، اهتمام ویژه‌ای به ترویج فرهنگ مطالعه مفید در بین قشر کودک و نوجوان داشته است.
فاطمه سلیمانی، مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دورود، ضمن اشاره به سابقه همکاری چندین ساله با آقای الله‌دادی به عنوان مربی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شهرستان بروجرد، پُرکاری، فصاحت قلم، خلاقیت و داشتن تعصب و علاقه‌مندی به حوزه ادبیات کودک را از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی اسماعیل الله‌دادی عنوان کرد و تصریح داشت: همه این ویژگی‌ها به نوعی در آخرین اثر وی نیز نمود داشته از این رو ایده  نشست نقد و بررسی کتاب در حضور نویسنده فرصتی مغتنم بوده که زمینه‌ساز تقویت روحیه نقدکنندگی در قشر کودک و نوجوان خواهد شد.
در ادامه جلسه، هر یک از فعالان و کتابخوانان کودک و نوجوان به بیان نظرات خود در خصوص ابعاد مختلف کتاب «ماسک ضد پلیس» پرداختند.
گفتنی است کتاب «ماسک ضد پلیس»، توسط انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر) در سال 1400 منتشر شده و در این مدت توانسته جایزه جهانی جشنواره «ما و کرونا» را دریافت نماید.
نسخه قابل چاپ