فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با هدف تشریک مساعی در حوزه کتاب و کتابخوانی صورت گرفت؛

امضای تفاهم نامه همکاری مشترک اداره کتابخانه‌های عمومی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود

اداره کتابخانه‌های عمومی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود با هدف تشریک مساعی در حوزه کتاب و کتابخوانی تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان،  طی نشستی رضا مختار پور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دورود و اکبر سالاروند، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود  به منظور استفاده از ظرفیت طرفین در انجام برنامه های فرهنگی مشترک، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
در ابتدای این نشست رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دورود ضمن ارائه پیشینه مختصری از رسالت سازمانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مهمترین هدف و رسالت نهاد را ترویج فرهنگ مطالعه مفید در بین اقشار مختلف جامعه عنوان کرد و افزود: کتابخانه عمومی، در تلاش است تا با گسترش فعالیت ها و تنوع بخشی به خدمات خود، کتاب را به تعبیر مقام معظم رهبری (دامت برکاته)، به بخشی جدایی ناپذیر از سبد معیشتی خانوارها تبدیل کند.
 رضا مختارپور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش مطالعه غیردرسی در ایجاد انگیزه مضاعف و پرورش خلاقیت ها و استعدادها در بین دانش آموزان و دانشجویان، عنوان کرد: نتایج تحقیقات علمی در بسیاری از ممالک دنیا از وجود ارتباط معنادار میان مطالعه غیردرسی و پیشرفت تحصیلی در مراکز آموزشی حکایت دارد و  امید است با فعالیت های مشترک طرفین، بتوان در بین دانشجویان  به عنوان یک اصل فراگیر جایگاه خود را پیدا کند.
در ادامه نشست رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود، با تأکید بر اهتمام ویژه دانشگاه به همکاری مستمر با اداره کتابخانه های عمومی شهرستان در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، لازمه توسعه زیرساخت های کتابخانه ای را اتخاذ رویکردی همه جانبه به موضوع دانست و گفت:در دنیایی که به واسطه ظهور فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی، شاهد تحولات عظیم در همه حوزه ها هستیم نمی توان از نقش بی بدیل رسانه های مجازی و چندرسانه ای برای علاقه مندکردن مردم به دنیای کتاب غافل شد.
اکبر سالاروند ادامه داد: استفاده از ابزارهایی همچون کتاب های الکترونیک، پادکست و منابع چندرسانه ای گامی مؤثر در جهت پوشش دادن سلایق نسل جدید و در عین حال آشتی دادن آنها با دنیای شیرین کتاب و مطالعه بودهو باید  از طریق فرهنگ سازی درست، تهدیدهای فضای مجازی را به فرصت تبدیل کنیم.
ارائه خدمات علمی پژوهشی به اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان دورود در محل کتابخانه دانشگاه، مشارکت در برگزاری برنامه های فرهنگی کتابخانه ها از جمله نشست های کتابخوان در دانشگاه، معرفی برنامه ها و خدمات کتابخانه های عمومی در دانشگاه و برگزاری جلسات نقد و رونمایی کتاب و حمایت از نویسندگان دانشگاهی از مهم ترین مفاد این تفاهم نامه است.
نسخه قابل چاپ