فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت هفته دفاع مقدس و با حضور نماینده مجلس شورای اسلامی؛

عصر شعر ملی «عطش عشق» در بروجرد برگزار شد

همزمان با هفته دفاع مقدس با حضور نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان و جمعی از شعرا و فرهیختگان لرستانی، عصر شعر «عطش عشق» در بروجرد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، به منابت هفته دفاع مقدس عصر شعر ملی «عطش عشق»، با حضور عباس گودرزی، نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی؛ سید سجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان، سرتیپ حجت اله صالح نژاد، فرمانده پادگان بعث بروجرد؛ حمید آقایی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد؛ میثم زندیه شیرازی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ داوود پهلون، رئیس اداره کتابخانه های عمومی بروجرد؛ فرید امیری، فرمانده پایگاه بسیج شهید کرم وند؛ جمعی از شعرا، نویسندگان، روحانیون، ایثارگران دفاع مقدس و سایر علاقمندان در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد برگزار شد.
 
مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان در ابتدای این مراسم ضمن بزرگداشت هفته دفاع مقدس و عرض تسلیت سالروز رحلت جانسوز نبی مکرم اسلام(ص)، حضرت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت امام رضا (ع)، بیان داشت: عصر شعر «عطش عشق»، که یک برنامه ملی بوده و در استان های کشور در ایام هفته دفاع مقدس در حال برگزاری است؛ در استان لرستان هم با همکاری کتابخانه های عمومی استان، ستاد بیست و چهارمین کنگره شعر دفاع مقدس، کنگره 6544 شهید دفاع مقدس استان، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس لرستان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد و به میزبانی اداره کتابخانه های شهرستان بروجرد در حال برگزاری است.
سید سجاد راستخانه با بیان اینکه استقبال گرم فرهیختگان حاضر در نشست، انگیزه مضاعفی را برای دست اندرکاران برنامه ایجاد کرده است، گفت: شعر دفاع مقدس با نوع نگاه شاعران عزیز ما به اقتضای تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور،  همچنان زنده و پویا است. یکی از نقاط ارزشمند شعر دفاع مقدس و البته معجزات راه شهدا، این است که نسلی که بعد از جنگ و یا در دوران جنگ متولد شده و جنگ را فقط والدین آنها درک کرده، امروز به خوبی با سرچشمه ها، جریان ناب و زلال دفاع مقدس ارتباط برقرار می کنند.
 وی ادمه داد: شعر دفاع مقدس علاوه بر بیان حماسه، ایثار و شهادت رزمندگان جنگ تحمیلی، باید خاکریز دفاع مقدس، دفاع از آرمان های انقلاب و شهدا، دفاع از حریم ولایت و رهبری، دفاع از حجاب و عفاف و دفاع از پایداری ملت عزیز ایران در برابر دشمنان قسم خورده انقلاب و فتنه گران باشد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان تصریح کرد: شعر دفاع مقدس زمانی موفق است که جریان سازی ایجاد کند. معیارهای دفاع مقدس،  امروز فراتر از بحث های نظامی است، امروز توپخانه دشمن با ابزار رسانه ای قدرتمند، فرهنگ اسلامی و فرهنگ مقاومت را نشانه گرفته است.
 راستخانه با بیان اینکه اشعار دفاع مقدس و مقاومت در سنگر فکری و فرهنگی یکی از ابزارهای مقابله با جنگ فرهنگی دشمن است، اظهار داشت: شعر دفاع مقدس یعنی شعر عدالت طلبی، شعر دفاع از ارزش های انقلاب، شعر تلنگر به برخی مسئولین و یا برخی سلبریتی ها و یا برخی ورزشکاران، که متاسفانه نسبت به آرمان های انقلاب و خون شهدا  یا بی تفاوت شده و یا  بعضا زاویه پیدا کرده اند.
وی خاطر نشان ساخت: اینک در آغاز سال تحصیلی جدید، اگر فرزندان ایران با آرامش، لبخند، آزادی و امنیت به مدرسه رفته و به خانه باز می گردند، مرهون خون پاک شهداست، شهدایی که به عشق ولایت و دفاع از خاک و ناموس و آرمان های اسلامی جانشان را  فدا کردند.
مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان در پایان ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی، شهدای مدافع حرم، شهدای امنیت وطن، شهدای سلامت، سرداران شهید، رزمندگان، ادبیات شعر دفاع مقدس را  همسوی آرمان های این عزیزان دانست.

 
در ادامه نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به هفته دفاع مقدس، گفت: هفته دفاع مقدس تجلی روحیه ایثار، شهادت طلبی، حق‌خواهی و ظلم‌ستیزی است. دشمنان به دنبال آن هستند که با ایجاد تردید در دل و ذهن مردم، محاسبات ذهنشان را به هم ریخته تا تصمیم و اقدامی که آنها می‌خواهند از مردم صادر شوند، یعنی همان تغییر رفتار ملت ایران که از تغییر افکار عمومی و عقاید نشات می‌گیرد.
عباس گودرزی با ابراز خرسندی از برگزاری این عصر شعر و تداوم و توسعه اینگونه محافل فرهنگی ارزشمند و تاثیرگذار، بیان داشت: شعر یک ابزار قدرتمند و نافذ جهت انتقال مفاهیم بوده و باید به این موضوع اهتمام بیشتری داشت. معتقد هستم در قالب شعر می توان خیلی از مسائل و مشکلات جامعه را بیان نموده و به صورت تاثیرگذار به دیگران پیام داد.
وی تصریح کرد: در گنجینه دفاع مقدس فرهنگ، هنر، اقتصاد، تکنولوژی و فناوری نیز در کنار سایر مولفه ها وجود دارد. با اتکاء به ظرفیت هشت دفاع مقدس می توان در حوزه های مختلف راهبرد تعریف کرد و این یک موهبت الهی است.

 
سردار حجت‌الله صالح‌نژاد، فرمانده پادگان بعثت نیروی زمینی سپاه بروجرد نیز در این مراسم گفت: دفاع مقدس برای ملت ایران امنیت را به ارمغان آورد، جنگ تحمیلی با حمایت ابرقدرت‌های جهان و توسط رژیم بعثی بر ملت ایران تحمیل شد.
وی با بیان اینکه وجود اشعار حماسی در ایجاد انگیزه ایثار و از خودگذشتگی در میان رزمندگان تاثیر بسزای داشته، افزود: دفاع مقدس یک گنج ارزشمند است که باید با زوایای مختلف به آن نگاه شود. دفاعی که عزت‌آفرین و امنیت‌بخش نام گرفت و تا سالیان سال انقلاب اسلامی را بیمه کرد و موفق‌ترین تجربه گام اول انقلاب است.
در ادامه سیدعلی اشرف شریعتمداری، علی حسین عزیزی، میثم جعفری، وحید اشجع، محمدکاوند و محمد عبدشاهی از شعرای برتر استان لرستان، به خوانش شعرهای خود با موضوع دفاع مقدس پرداختند.

  
همچنین در پایان مراسم از شعرای حاضر در برنامه با اهدا لوح سپاس، تقدیر شد.
 

گفتنی است مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در پایان این مراسم ضمن بازدید از بخش های مختلف کتابخانه عمومی شهید صارمی بروجرد ، در نشستی صمیمی با کتابداران این کتابخانه به گفتگو پرداخت.
نسخه قابل چاپ