فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با هدف توسعه کتابخانه های عمومی؛

دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان با مسئولین شهرستان کوهدشت

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان با هدف توسعه کتابخانه های های عمومی و رفع مسائل و مشکلات به صورت جداگانه با امام جمعه، فرماندارکوهدشت و اعضای شورای اداری بخش کوهنانی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، سید سجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان با همراهی میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان؛ عیسی طولابی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی کوهدشت و جمعی از کارشناسان ستادی به منظور توسعه کتابخانه های عمومی و رفع موانع و مشکلات به صورت جداگانه با حجت الاسلام ابراهیم طهماسبی، امام جمعه و محمد مرادی، فرماندار کوهدشت دیدار و سپس با حضور در بخش کوهنانی نیز با حجت الاسلام محمد آروانی، امام جمعه؛ مسلم آزادبخت، بخشدار و سایر مدیران بخش کوهنانی دیدار و گفتگو کرد.
ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را وظیفه همه مسئولین است
امام جمعه شهرستان کوهدشت نیز در این دیدار بر ضرورت به روزرسانی منابع اطلاعاتی در کتابخانه های عمومی تأکید کرد و اظهار داشت: با وجود گسترش تبادل اطلاعات در فضای مجازی، هنوز هیچ عنصر نتوانسته است جایگزین کتاب و کتابخوانی شود. فرهنگ زیربنای امور مختلف جامعه بوده و  برای اینکه ریشه بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه حل شود، باید مطالعه را در جامعه گسترش دهیم.
حجت الاسلام ابراهیم طهماسبی توجه به کتابخوانی در حوزه کودک و نوجوان را یادآور شد و تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم عموم مردم را به سمت کتابخوانی سوق دهیم باید از همان دوران کودکی عادت به مطالعه را در آنان شکل دهیم.
وی همچنین ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را وظیفه همه مسئولین دانست و همکاری با نهاد کتابخانه های عمومی را در این زمینه را خواستار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان، بیان داشت: مطالعه راهی است بسیار ساده و عملی برای پرورش استعدادهای خداداد انسان و آموزش علوم و فنونی که او را در مسیر رشد و تکامل راهنمایی کند. اگر بتوانیم مطالعه را در انسان به عادت تبدیل کنیم، دیگر ارتباط او با جهان دانش و آگاهی سخت نخواهد بود و بدون هیچ زحمت و مرارتی خواهد توانست از راه مطالعه، درک و اندیشه خود را نسبت به جهان هستی، رشد و تعالی بخشد.
سید سجاد راستخانه ادامه داد: با ترویج و گسترش کتاب و کتابخوانی می توان علاوه بر دستیابی به دستاوردهای نوین بشری در زمینه دانش و فرهنگ و پیشینه اندیشه ها، عقاید و تجلیات فکری و خلاق بزرگان فکر و اندیشه به سفارش ها و توصیه های دینی و اسلامی که در آنها کتاب و کتابخوانی جایگاه بالا دارد، عمل کرد.
توسعه کتابخانه های عمومی در مناطق محروم در دستور کار است
در ادامه مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان با حضور در فرمانداری شهرستان کوهدشت و دیدار با فرماندار این شهرستان، گفت: شهرستان کوهدشت یکی از شهرستان های بزرگ استان بوده که از دیرباز مهد پرورش جمعی کثیری از علما، بزرگان و فرهیختگان بوده است. مردم کوهدشت همواره از بحث کتاب و کتابخوانی استقبال داشته و این مهم، ضرورت توسعه کتابخانه های عمومی در این شهرستان را به عنوان یکی از ابزار قدرتمند کتابخوانی را چند برابر می کند.
سید سجاد راستخانه به آمار بالای پذیرفتگان اعضای کتابخانه های عمومی در آزمون های مختلف از جمله کنکور، وکالت، قضاوت و استخدامی دستگاه های اجرایی اشاره داشته و تصریح کرد:  باید در تکمیل پروژه ساخت کتابخانه عمومی واقع در پارک شهید بهشتی کوهدشت و همچنین پروژه ساخت کتابخانه عمومی در شهر گراب، توسط دستگاه مجری تسریع لازم صورت پذیرد تا با به بهره برداری رسیدن این کتابخانه ها بخشی از فاصله سرانه فضای فیزیکی در شهرستان با استانداردها کاهش یابد.
فرماندار شهرستان کوهدشت نیز ضمن تبریک انتصاب مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان و آرزوی موفقیت برای وی، گفت: کتاب به عنوان بهترین رابط میان انسان ها و تنها مونس افراد اندیشمند است. کتاب، با وجود پیشرفت های چشم گیر بشر در عرصه های دانش و نوآوری ، نه تنها اهمیت خود را از دست نداده بلکه جلوه های گسترده تر، تازه تر و پایدارتری یافته است.
محمد مرادی با بیان اینکه کتابخانه های عمومی پایگاه فرهنگی مناطق هستند، خاطر نشان ساخت: در راستای توسعه کتابخانه های عمومی به ویژه در بخش ها و مناطق محروم شهرستان از هیچ کوششی دریغ نخواهد شد.

 
جهت راه اندازی کتابخانه عمومی در شهر کوهنانی، به مساعدت مسئولین و اهالی نیاز است
همچنین در ادامه سفر مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان به شهرستان کوهدشت، وی با حضور در بیت امام جمعه بخش کوهنانی ضمن دیدار با اعضای شورای اداری این بخش، گفت: یکی از اهداف نهاد کتابخانه های عمومی کشور، راه اندازی کتابخانه عمومی در شهرهای فاقد کتابخانه بوده که در حوزه تجهیز، اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان جهت راه اندازی کتابخانه در شهر کوهنانی که از خواسته های بحق مردم بوده، آمادگی کامل داشته و در خصوص در اختیار قرار دادن ساختمان واجد شرایط کتابخانه، نیازمند یاری مدیران و اهالی فرهنگ دوست بخش کوهنانی است.
نسخه قابل چاپ