فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر مطرح شد؛

ضرورت تسریع در تکمیل و بهره برداری از کتابخانه شماره دو پلدختر

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر به ریاست حمید خادم، فرماندار و با حضور سیدسجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ بهمن صالحی، معاون فرماندار؛ صدیقه میری، شهردار؛ مجتبی حسینی، رئیس شورای اسلامی شهر؛ سید حبیب اله موسوی، بخشدار معمولان؛ اسماعیل میخک بیرانوند، رئیس اداره کتابخانه های عمومی پلدختر و سایر اعضی حقیقی و حقوقی در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
 
در ابتدای این جلسه فرماندار شهرستان پلدختر ضمن تبریک انتصاب مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان، بیان داشت: اهمیت کتاب و کتابخوانی دیگر بر کسی پوشیده نبوده و علما، بزرگان و دانشمندان از گذشته بسیار دور تا به امروز همواره براین موضوع تاکید ویژه ای داشته و دارند.
حمید خادم ادامه داد: زمانی جامعه به پیشرفت واقعی دست یافته که زیر ساخت های فرهنگی نیز درآن به صورت کامل دیده شده باشند. باید با برنامه ریزی بلند مدت نگاه فرهنگی افراد جامع را توسعه داده و یقین داشت با این روند بخش عمده ای از مشکلات مرتفع خواهد شد.
وی منشاء آسیب های اجتماعی را در ضعف فرهنگی دانشته و افزود: کتاب و کتابخوانی اصلی ترین بحث در مقوله فرهنگ بوده و مقام معظم رهبری بارها بر این نکته تاکید و سفارش داشته اند.
فرماندار شهرستان پلدختر با ابراز خرسندی از بازگشایی مجدد کتابخانه عمومی امام علی (ع) شهر معمولان و تقدیر از اقدامات صورت گرفته در این خصوص، گفت: برگزاری منظم جلسات انجمن کتابخانه های عمومی در رفع مشکلات و موانع کتابخانه های عمومی تاثیر بسزای داشته و حضور چهره های فرهنگی و  افراد تاثیر گذار در این حوزه نیز مورد تاکید است. مصوبات جلسه نیز باید قابلیت اجرایی شدن داشته و پس از تصویب لازم اجرا هستند.
خادم در پایان تسریع در تکمیل پروژه ساخت کتابخانه شماره دو شهرستان را خواستار شد.

 
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان نیز در این جلسه به آغاز سال تحصیلی جدید اشاره داشت و اظهار کرد: دانش آموزان سرمايه هاي عظيم جامعه محسوب مي شوند. براي پرورش و تربيت اين سرمايه ها از ابزارهاي مختلفي استفاده مي شود كه مهمترين آن ها كتاب است. اگر بتوانيم مطالعه را در دانش آموزان به صورت يك عادت در آوريم،  ارتباط آن ها با جهان دانش وآگاهي، سخت و غير ممكن نخواهد بود و بدون هيچ زحمت و مرارتي خواهند توانست درك و انديشه خود را نسبت به جهان هستي رشد و تعالي ببخشند.
سید سجاد راستخانه کتابخانه را باشگاه فرهنگی جامعه دانست و گفت: کتابخوانی و ایجاد انگیزه مطالعه از روزهای  کودکی و در محیط خانه و خانواده شروع می‌گردد و تا آخرین مراحل و عالی ترین تحصیلات دانشگاهی ادامه پیدا می‌کند، پدران و مادران باید عادت کتابخوانی را در فرزندان خود بوجود بیاورند و در راستای راغب کردن کودکان به مطالعه، کتابداران کتابخانه های عمومی  از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.
وی در خصوص کتابخانه شماره دو شهر پلدختر نیز بیان داشت: اداره کل کتابخانه های عمومی استان صرفاً  در بحث پروژه های عمرانی دستگاه بهره بردار بوده اما  پیگیری های لازم در خصوص تسریع در تکمیل پروژه ها را به جدیت دنبال خواهد نمود.


تسریع در ساخت کتابخانه شماره دو شهر پلدختر توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به عنوان دستگاه مجری، مشارکت دستگاه های اجرایی شهرستان در برگزاری برنامه های فرهنگی هفته کتاب و پرداخت بخشی از سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی توسط شهرداری به صورت علی الحساب از مهم ترین مصوبات این جلسه بود.
 گفتنی است، پس از این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن بازدید از پروژه ساخت کتابخانه شماره دو  شهر پلدختر، از بخش های مختلف کتابخانه عمومی علامه جزایری نیز بازدید و پس از گفتگو با کتابداران، از برگزیدگان برنامه های فرهنگی تقدیر کرد.
نسخه قابل چاپ