فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مصوب شد؛

برگزاری 200 جلسه بلند خوانی در 200 کلاس درس کوهدشت به مناسبت هفته کتاب

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کوهدشت به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی با محوریت برنامه های هفته کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کوهدشت در سال جاری به ریاست محمد مرادی، فرماندار و با حضور سید سجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان؛ داریوش جعفری از نویسندگان ادبیات حوزه کودک و نوجوان و عضو حقیقی انجمن؛ محمد سلطانی، شهردار؛ تیمور گراوند، رئیس شورای اسلامی شهر؛ سید علیرضا وفایی، رئیس اداره آموزش و پرورش؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان؛ عیسی طولابی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی کوهدشت و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در سالن جلسات فرمانداری با محوریت برنامه های هفته کتاب برگزار شد.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در ابتدای این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان کوهدشت، بیان داشت: کتاب و کتابخوانی همواره یکی از مهمترین دغدغه های یک جامعه بوده و هرگاه در جامعه به این موضوع اهمیت داده شده، جامعه با  سرعت بیشتر در مسیر توسعه در جهات مختلف حرکت کرده است. ترویج کتاب و کتابخوانی در کشور از مهمترین مطالبات مقام معظم رهبری بوده و ایشان بارها بر این موضوع تاکید جدی داشته و دارند.
سید سجاد راستخانه با اشاره به انتشار بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبری عظیم الشان انقلاب اسلامی، ادامه داد: ماموریت کتابخانه های عمومی نیز فراهم نمودن امکانات و شرایط در راستای ترویج هرچه بیشتر کتاب و کتابخوانی می باشد. اقشار مختلف جامعه می توانند به کتابخانه های عمومی مراجعه کرده و از خدمات این مراکز فرهنگی بدون هیچ محدودیتی بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: عنایت به پیش رو بودن هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار و برنامه ریزی جهت برگزاری هرچه بیشتر برنامه های فرهنگی در این هفته، انتظار داریم سایر دستگاه های اجرایی در برگزاری این برنامه ها یاری گر کتابخانه های عمومی شهرستان باشند.
 همچنین مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در پایان سخنان خود تسریع در تکمیل پروژه های ساخت کتابخانه های عمومی شهرستان را خواستار شد.

 
فرماندار شهرستان کوهدشت نیز در این جلسه با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بر دو واژه دانش و پژوهش تاکیدات ویژه داشته اند، گفت: درون مایه و هسته اصلی دانش و پژوهش، مطالعه بوده و رعایت این نکته، زمینه پیشرفت را فراهم خواهد ساخت. تفکر نیز از طریق مطالعه ایجاد شده و مطالعه منابع مکتوب در این حوزه بسیار حایز اهمیت می باشد.
محمد مرادی ادامه داد: ترویج فرهنگ مطالعه مفید نیازمند برنامه ریزی دقیق و ایجاد بستر های لازم بوده و باید یقین داشته باشیم آسیب های اجتماعی و حتی مشکلات اقتصادی با ترویج کتاب و کتابخوانی رابطه معکوس دارند. مطالعه از اولین شروط و لازمه آغاز هر کاری بوده و باید در همه ابعاد زندگی مد نظر باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی شهرستان کوهدشت اشاره کرد و افزود: پروژه ساخت کتابخانه عمومی درجه یک شهرکوهدشت با پیشرفتی در حدود 45 درصد و همچنین پروژه ساخت کتابخانه شهر گراب با 50 درصد پیشرفت فیزیکی از مهمترین پروژه های عمرانی شهرستان بوده و در حال حاضر این دو پروژه فعال بوده و تسریع در تکمیل آنها با جدیت دنبال خواهد شد.
فرماندار کوهدشت در خصوص برنامه های هفته کتاب نیز اظهار داشت: برنامه های پیشنهادی تهیه و پس از امکان سنجی برنامه های پیشنهادی، برنامه های اصلی در ایام هفته کتاب مشخص شده و همه دستگاه های اجرایی موظف به همکاری در این خصوص هستند.

 
همچنین در این جلسه داریوش جعفری، عضو حقیقی انجمن و از نویسندگان ادبیات حوزه کودک و نوجوان به صورت مفصل  برنامه های پیشنهای خود جهت برگزاری در هفته کتاب، را برای حاضرین شرح داد.
برگزاری 200 جلسه بلند خوانی در 200 کلاس درس شهرستان کوهدشت به مناسبت هفته کتاب، برگزاری برنامه تبلیغی ترویجی با موضوع کتاب در مناطق مختلف شهر با همکاری همه دستگاه های اجرایی، تهیه بانک اطلاعاتی از نویسندگان، اهالی قلم و صاحب نظران حوزه کتاب شهرستان و تسریع در تکمیل پروژه های ساخت کتابخانه های عمومی از مهمترین مصوبات این جلسه بود.
گفتی است مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان پس از این جلسه ضمن بازدید از پروژه ساخت کتابخانه درجه یک از کتابخانه عمومی شهدای کوهدشت نیز بازدید و با کتابداران این کتابخانه به گفتگو پرداخت.
  
 
نسخه قابل چاپ