فهرست

اخبار شهرستان‌ها

فرماندار شهرستان دلفان در جلسه انجمن مطرح کرد؛

کتابخانه های عمومی خوراک فکری جوانان را تامین کنند

چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دلفان در سال جاری به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دلفان در سال جاری به ریاست اصغر قهرمانی، فرماندار و با حضور سید سجاد راستخانه، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان؛ سید حشمت الله موسوی از نویسندگان مطرح شهرستان و عضو حقیقی انجمن، محمود میرزایی، عضو شورای اسلامی شهر؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان؛ علی اشرف رحمتی، سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در سالن جلسات فرمانداری دلفان با محوریت برنامه های سی امین دوره هفته کتاب برگزار شد.
فرماندار شهرستان دلفان در ابتدای این جلسه گفت: عنایت به آمار جمعیتی شهرستان و توجه به این نکته که بخش عمده ای از جمعیت در روستاهای پراکنده شده، می طلبد به منظور سهولت در دسترسی عموم مردم به خدمات فرهنگی به این شهرستان نگاه ویژه ای صورت پذیرد.  
اصغر قهرمانی تسریع در تکمیل پروژه شماره دو شهرستان را ضروری دانسته و اظهار داشت: شهر نورآباد دارای یک باب کتابخانه عمومی بوده که ساختمان این کتابخانه نیز فرسوده می باشد. باید شرایط لازم به منظور بازسازی ساختمان کتابخانه عمومی شهید نواب صفوی نیز صورت پذیرد و در این راستا نیازمند توجه مسئولین استانی هستیم.
وی با اشاره به اینکه جامعه هر روز با پیشرفت روبروست، بیان داشت: کتابخانه ها نیز باید متناسب با پیشرفت جامعه و مناسب  با سلایق سنین مختلف بروز رسانی گردند تا خوراک ذهن مردم و جوانان امروزی تامین شود. برنامه های فرهنگی متنوعی در کتابخانه های عمومی طراحی و اجرا می شود که در جذب مخاطبین به کتابخانه تاثیر بسزای دارد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان نیز در این جلسه بیان داشت: در نگاه مقام معظم رهبری کتاب و کتابخوانی از اهمیت فراوانی برخوردار است و باید یکی از ارکان زندگی خانواده‌ها و جامعه اسلامی باشد. ایشان درباره اهمیت کتاب می‌فرمایند: «در اهمیت عنصر کتاب برای تکامل جامعه انسانی، همین بس که تمامی ادیان آسمانی و رجال بزرگ تاریخ بشری، از طریق کتاب جاودانه مانده‌اند و روابط فرهنگی جامعه بشری نیز از پوشش کتاب و مبادلات فرهنگی تقویت شده است».
سید سجاد راستخانه تصریح کرد: یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع ، بالا بودن نرخ سرانه دستیابی به منابع اطلاعاتی و مطالعاتی افراد آن جامعه است. جهانی که امروز، آن را جهان اطلاعات می خوانند و از آن به جامعه شبکه ای یاد می‌کنند، جامعه ای است که موجب از میان رفتن فاصله‌های مکانی و زمانی شده است. در عصر حاضر، علی رغم گسترش رسانه های جمعی و بهره گیری از رایانه و اینترنت و فضای مجازی نه تنها از اهمیت مطالعه و کتابخوانی کاسته نشده بلکه نقش و اهمیت ویژه ای یافته و توجه بسیاری از صاحب نظران تعلیم و تربیت را به خود جلب نموده است.
راستخانه به پیش رو بودن سی امین دوره هفته بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار اشاره داشت و گفت: این رویداد بزرگ فرهنگی امسال از 21 آبان ماه با شعار « ما همانیم که می خوانیم» آغاز خواهد شد و به همین مناسبت برنامه های متنوع فرهنگی در کلیه کتابخانه های های عمومی استان در سطوح مختلف برگزار خواهد شد که از عموم مردم  برای حضور در این برنامه ها دعوت می نمائیم.
 مساعدت دستگاه های اجرایی شهرستان در برگزاری برنامه ای هفته کتاب، پرداخت بخشی از سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی توسط شهرداری و آماده سازی مقدمات اهدای زمین جهت ساخت کتابخانه شماره 3 شهرستان از مهمترین مصوبات این جلسه بود.
گفتنی است پیش از این جلسه سید سجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن بازدید از بخش های مختلف کتابخانه عمومی شهید نواب صفوی، با کتابداران شهرستان دلفان دیدار و گفتگو کرد.

 
نسخه قابل چاپ