فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در جلسه انجمن خرم آباد مطرح کرد؛

گفتمان کتاب و کتابخوانی را با اقدامات فرهنگی گسترش و ترویج خواهیم داد

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خرم آباد درسال جاری به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خرم آباد درسال جاری به ریاست محمدباقر احمدی، فرماندار و با حضور سید سجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ مجید دریکوند، نائب رئیس شورای اسلامی شهر؛ یونس امرایی، بخشدار زاغه؛ شاپور بیرانوند، بخشدار مرکزی؛ علی کرمی، بخشدار پاپی؛ غلامعلی سپهوند، بخشدار بیرانوند؛ مسعود جایدری، معاون شهردار خرم آباد؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان؛ حسین فلاح کردی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان وسایر اعضای حقیقی وحقوقی درسالن جلسات شهرداری برگزار شد.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در این جلسه ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی، وحشیانه و ضد انسانی برخی عواملی که موجب شهادت هم‌وطنان در حادثه شیراز و مدافعان امنیت شدند، براهمیت توجه هر چه بیشتر به حوزه کتاب وکتابخوانی تأکید کرد و افزود: ماموریت اصلی نهاد کتابخانه‌ها و در ذیل آن ارتقاء سطح علم، آگاهی و دانش اقشار مختلف مردم است. کتابخانه‌های عمومی  مورد استفاده عموم مردم از کودکان و نوجوانان تا افراد میانسال و مسن قرار میگیرند.
سید سجاد راستخانه گفت: کشورهایی که در شاخص کتابخوانی پیشرو تر هستند درشاخص‌های توسعه وضعیت بهتری دارند و همچنین استان‌های که تعداد کتابخانه بیشتری دارند در شاخص‌های توسعه وضعیت مطلوب‌تری دارند.
وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه علم و دانش، افزود: یکی از باب‌های ورود به علم ودانش کتاب و کتابخوانی بوده و کتابخانه‌های عمومی استان، در بحث غنی‌سازی اوقات فراغت، به بهترین شکل ممکن تاثیرگذارهستند. در حکمرانی فضای مجازی از ظرفیت کتابخانه‌های عمومی برای غنی‌سازی اوقات فراغت می‌تواند استفاده شود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اینکه سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از شهرداری و تحقق آن، اهمیتی مضاعف در پیشرفت و توسعه کتابخانه‌ها دارد، گفت: مساله اصلی خرم‌آباد در حوزه کتابخانه‌ها، پرداخت نیم درصد سهم شهرداری که سیستمی نیست. اگر در مرکز استان بحث سیستمی شدن اتفاق بیافتد بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود و این پرداخت‌ها برای فرهنگ مصرف خواهد شد.
راستخانه نگرش کتابخانه‌ها را اجرای برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌ها عنوان کرد و افزود: باید به سمت فعالیتهای فرهنگی برویم و هرکتابخانه یک باشگاه فرهنگی اجتماعی باشدکه با اقدامات فرهنگی، گفتمان کتاب وکتابخوانی را ترویج دهیم.

 
 در ادامه فرماندار خرم آباد نیز ضمن تشکر از دغدغه‌مندی اعضای انجمن در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی بر اجرای مصوبات انجمن تاکید کرده و گفت: پس از احصا برنامه‌های ترویج کتابخوانی به صورت دستورالعمل به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهد شد.
محمدباقر احمدی با تأکید بر به ‌روز رسانی منابع در کتابخانه‌های خرم‌آباد، بیان داشت: با توجه به جذابیت کتاب‌های صوتی، این کتاب‌ها می‌توانند در کتابخانه‌های عمومی در اختیار مردم قرار بگیرند و در راستای جذب اعضا مؤثر باشند.
همچنین در این جلسه نایب رئیس شورای اسلامی شهر خرم‌آباد با بیان اینکه میدان کتاب در جریان ایجاد سه تقاطع غیر‌ هم‌سطح در خرم‌آباد حذف می‌شود، افزود: محل جایگزین و نصب المان با پیشنهاد اعضا قابل بررسی خواهد بود.
مجید دریکوند با اشاره به بازسازی نهر شهوا در خرم‌آباد، اظهار داشت: آمادگی داریم کتابخانه‌ای در کنار این نهر چه به صورت سیار و چه ثابت داشته باشیم و همکاری‌های لازم در این زمنیه با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان صورت خواهد گرفت.

 
رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی خرم‌آباد در ابتدای این جلسه ضمن گزارشی از روند مصوبات جلسه پیشین انجمن به بیان دستور کار جلسه پرداخت و افزود: برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی در سی‌امین دوره هفته کتاب در خرم‌آباد نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف است.
حسین فلاح‌کردی با اشاره به اینکه رویکرد نهادکتابخانه‌های عمومی کشور به سمت ترویج فعالیت‌های فرهنگی درکتابخانه‌های عمومی است، افزود: روند اجرای برنامه‌های فرهنگی در سطح کتابخانه‌های عمومی در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته شده، ‌طبق بررسی‌های به عمل آمده در یکی از کتابخانه‌های عمومی شهر (کتابخانه غدیر) برگزاری کارگاه‌های آموزشی نتایج بسیار خوبی در افزایش جذب عضو و امانت کتابخانه داشته است.
همکاری دستگاه‌های عضو انجمن دراجرای برنامه‌های فرهنگی سی‌امین دوره هفته کتاب، بازدید دانش‌آموزان با مساعدت آموزش و پرورش از کتابخانه‌های سطح شهر به ویژه مناطق محروم، تسریع در رفع مشکل سیستمی شدن پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌ها از شهرداری، تسریع در ساخت کتابخانه پارک معلم خرم‌آباد، نماسازی و زیباسازی کتابخانه‌های خرم‌آباد از سوی شهرداری ازمصوبات سومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خرم‌آباد بود.
نسخه قابل چاپ