فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت هفته کتاب؛

ویژه برنامه روشندلان بینا در بروجرد برگزار شد

در سومین روز از هفته کتاب، ویژه برنامه «روشندلان بینا» با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در بخش نابینایان کتابخانه علامه شهیدی بروجرد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، همزمان با سومین روز از هفته کتاب ویژه‌برنامه «روشندلان بینا» با حضور سیدسجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی؛ نریمان سبحانی نیا، رئیس اداره آموزش و پرورش؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه‌های عمومی استان؛ داوود پهلوان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی بروجرد؛ حسن بلوریان، رئیس اداره سیاسی امنیتی اجتماعی فرمانداری؛ حجت‌الاسلام احمد گودرزی، رئیس کانون‌های فرهنگی مساجد؛ کرم‌رضا پیردایه، رئیس اداره بهزیستی شهرستان و جمعی از روشندلان، کارشناسان ستادی و کتابداران در بخش نابینایان کتابخانه عمومی علامه سیدجعفر شهیدی بروجرد برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این مراسم با بیان اینکه نباید افراد روشندل را دارای محدودیت دانست، گفت: نابینایی فیزیکی تنها یک محرومیت از یک نعمت الهی است و نباید آن را نقض این افراد دانست. افراد روشندل دارای هوش و استعداد بسیار بالایی هستند. باید ظرفیت و توانمندی نابینایان را پُررنگ‌تر از محرومیت آن‌‌ها دید و نباید ازجامعه جدا تلقی شوند.
سیدسجاد راستخانه با بیان اینکه نباید افراد روشندل را نیازمند ترحم دانست، افزود: روشندلان نیز مانند تمامی انسان‌ها در دنیا نیازمند محبت و احترام هستند، نیازی که در همه افراد وجود دارد و نباید آن را با ترحم اشتباه برداشت کرد. تمامی انسان‌ها به یک دیگر متصل هستند و باید همدیگر را یاری کنند و از نعمت‌های الهی و ظرفیت‌های موجود در جامعه بهره‌مند باشند‌. همه افراد باید از نعمت ها و ظرفیت‌های که الهی و انسانی در جامعه‌ ایجاد شده بهره‌مند شوند و باید برای رسید به این برابری در جامعه تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه تغییر نگاه و رویکرد در جامعه باید بتوان متعهد بودن در قبال تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی را تقویت کرد، ادامه داد: با شناخت ظرفیت‌ها و تنگناها در جامعه می‌توان گام‌های مهمی در رفع مسائل و مشکلات اجتماعی برداشت.
راستخانه گفت: معلولیت، محدودیت و ممنوعیت را برای دستان بینای این قشر به همراه ندارد. اگر فرد نابینا خود را باور داشته باشد و بداند که می‌تواند، دست‌یابی به موفقیت‌ها نیز برای وی میسر خواهد شد.
وی با اشاره به نقش مهم نگرش جامعه در شکل‌گیری انگیزه در رشد استعدادهای گروه آسیب‌دیده بینایی، تصریح کرد: این گروه حق استفاده از کلیه امکانات رفاهی معمول در جامعه را دارند و اگر محدودیتی در استفاده از برخی تسهیلات وجود داشته باشد باید فراگیر و دربرگیرنده همه افراد جامعه باشد.
راستخانه در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: درحال حاضر در مرکز استان‌ و بروجرد بخش نابینایان در کتابخانه‌ها ایجاد شده که در کتابخانه‌های عمومی با کتاب‌ها، امکانات و تجهیزات خاص مشغول خدمت‌رسانی به جامعه هدف خود هستند.
وی افزود: ثبت نام اعضای نابینا به صورت رایگان انجام می‌پذیرد و دریافت خدمات کتابخانه‌ای نیز هیچ گونه هزینه‌ای برایشان در بر ندارد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان اظهار داشت: برگزاری نشست‌های کتابخوان، نشست‌های ادبی و شاعرانه، برگزاری برنامه‌های مناسبتی و... در زمره فعالیت‌های فرهنگی بخش‌هاست که با حضور پویای نابینایان به منظور توانمندسازی آنها، تعامل با افراد بینا و معرفی استعدادهایشان به جامعه صورت می‌پذیرد.
وی در پایان ضمن اعلام آمادگی برای استمرار همکاری‌ها با انجمن نابینایان ایران،‌ حضور و حمایت سازمان‌های متولی در حوزه نابینایان از جمله سازمان بهزیستی را ضروری دانست و خواستار تعامل انجمن با سازمان بهزیستی به منظور پیشبرد برنامه‌ها و ارائه خدمات بهینه به جامعه نابینایان و کم‌بینایان شد.

 
در ابتدای مراسم رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان، گزارشی از تاسیس و روند فعالیت بخش نابیانیان کتابخانه علامه شهیدی بروجرد ارائه داد و گفت: ۱۳ کتابخانه ویژه نابینایان در کشور وجود دارد و کتابخانه نابینایان بروجرد از سال ۹۳ شروع به فعالیت کرده است.
داوود پهلوان ادامه داد: کتابخانه ویژه نابینایان بروجرد بخشی تخصصی از کتابخانه علامه شهیدی است که در شمار یکی از مجهزترین مراکز ویژه نابینایان در کشور است، این کتابخانه از نظر فضا و تجهیزات، مناسب با وضعیت نابینایان و کم بینایان طراحی شد. کتابخانه تخصصی ویژه نابینایان این شهرستان دارای ۶ هزار و ۷۵۰ عنوان کتاب صوتی و ۳۰۵ جلد کتاب با خط بریل است که علاوه بر لرستان به روشندلانی از استان‌های همجوار هم ارائه خدمات دارد.
وی تصریح کرد: امکان ارسال کتاب‌های کتابخانه ویژه نابینایان بروجرد به صورت لوح‌های فشرده به سایر شهرها وجود دارد و این اقدام هم‌اکنون برای متقاضیان سایر شهرهای لرستان و استان‌های همجوار انجام می‌شود.
شعرخوانی، دکلمه، همخوانی، معرفی کتاب و معرفی خدمات بخش نابینایان کتابخانه علامه شهیدی بروجرد از بخش‌های مختلف برنامه بود و در پایان از اعضای نابینا عضو کتابخانه علامه شهیدی تجلیل شد

نسخه قابل چاپ