فهرست

اخبار شهرستان‌ها

فرمانده سپاه لرستان در دیدار با کتابداران؛

کتابداران از شریف‌ترین کارکنان نظام جمهوری اسلامی هستند

سردار مرتضی کشکولی در نشست صمیمی با مدیرکل، کارکنان و کتابداران کتابخانه‌های عمومی لرستان به مناسبت هفته کتاب، کتابداران را یکی از شریف ترین کارکنان نظام جمهوری اسلامی دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، همزمان با ششمین روز از هفته بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار سیدسجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی و جمعی از کارکنان و کتابداران با سردار مرتضی کشکولی، فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) دیدار و گفتگو کردند.
 
فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان در این نشست، کتابداران و کارکنان کتابخانه‌ها را از شریف‌ترین کارکنان نظام دانسته و افزود: آنچه که بشر به عنوان مسیر توانمند شدن دارد کتاب است.
سردار مرتضی کشکولی با اشاره به اینکه فضای مجازی در حال حاضر جهان‌شمول شده، اما کتاب جای خود را  همچنان حفظ کرده، گفت: کتاب در تربیت و آموزه‌های انسان‌ها بسیار مؤثر است و با توجه به اینکه کتاب موضوعیت دارد جایگاه خود را با وجود فضای مجازی حفظ کرده است، البته فضای مجازی بیشتر جایگزین روزنامه‌ها و رسانه‌های تبدیلی شده است.
وی با اشاره به جریانات اخیر اغتشاشگران در ایران تصریح کرد: یکی از دلایلی که مطلقاً مردم از این اغتشاشات اعلام برائت کردند، کارکرد کتابداران است که بصیرت مردم  را بالا برده است. آمریکایی‌ها در اعترافاتشان بیان کرده‌اند هرچند فشار اقتصادی بر روی مردم زیاد است اما روی خوش به اغتشاشگران نشان ندادند و این نشان می‌دهد که اگر مردم کتاب بخوانند به فکر کردن وادار می‌شوند و دیر آسیب می‌بینند و تسلیم هر فکر و جریانی نمی‌شوند.
فرمانده سپاه استان کتاب و کتابخوانی را زیرساخت اقتصاد، فرهنگ، امنیت دانست و افزود: اگر هر نظامی بخواهد پیشرفت کند باید سرانه کتاب و کتابخوانی در آن بیشتر و بیشتر شود.
سردار کشکولی با اشاره به اینکه از هر فرصتی باید برای کتاب و کتابخوانی استفاده کرد، افزود: کتاب را باید در دسترس مردم قرار داد و از ویترین‌های تزئینی خارج کرد و ورق زد. تمام انسان های موفق راهی با مطالعه کتاب داشته‌اند.
وی با بیان اینکه با تمام مشغله‌های کاری فرصتی را برای کتاب‌خوانی در نظر می‌گیرد، گفت: برگزاری طرح‌های ترویجی کتابخوانی همچون قرار دادن کتاب در میز‌های انتظار صنوف مختلف همچون پزشکان، آرایشگران، برگزاری پویش‌های نذر کتاب، برگزاری مسابقات کتابخوانی در سطوح مختلف به صورت هفتگی، راه‌اندازی کتابخانه‌های باز در پارک‌های عمومی سطح شهرها  از راهکارهایی است که می‌تواند در علاقه‌مند کردن مردم به کتاب موثر واقع شود.
 همچنین در این نشست مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز ضمن تبریک هفته کتاب، سردار کشکولی را از پیشگامان ترویج گفتمان کتاب و کتابخوانی در استان دانست و افزود: فرمانده سپاه استان همواره دغدغه‌مندی و مطالبات رهبر معظم انقلاب درباره علم‌آموزی و آگاهی‌بخشی به اقشار مختلف مردم و دانش‌آموزان را مورد تأکید قرار می‌دهند.
سیدسجاد راستخانه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های استان و اقدامات انجام شده در سه ماهه اخیر گفت: مأموریت اصلی کتابخانه‌های عمومی استان، فراهم کردن امکانات و شرایط برای ارتقا سطح علم، دانش و آگاهی‌های اقشار مختلف مردم از طریق در اختیار گذاشتن منابع و کتاب‌های مناسب و سالن‌های مطالعه و غنی‌سازی اوقات فراغت مردم با مطالعه کتاب‌های مناسب در کتابخانه‌های استان است.
وی با بیان اینکه 58 کتابخانه فعال در لرستان وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد 20 کتابخانه به صورت مشارکتی و 38 کتابخانه به صورت نهادی اداره می‌شوند که از 38 کتابخانه نهادی 8 کتابخانه روستایی هستند.
راستخانه افزود: حدود 30 هزار نفر عضو فعال در کتابخانه‌های لرستان حضور دارند که بیش از 760 هزار نسخه کتاب ثبت شده در دسترس آنان وجود دارد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گفت:  در طی سه ماه گذشته با برداشتن موانع و دریافت مجوز نیروی انسانی از نهاد سه باب کتابخانه عمومی به کتابخانه‌های استان اضافه شده است که افتتاح کتابخانه روستایی شهید ساکی دینارآباد بروجرد، بازگشایی کتابخانه امام علی (ع )معمولان و بازگشایی کتابخانه مرزبان ازنا در این سه ماه صورت گرفته است.
راستخانه گفت: سعی شده برنامه‌های مختلف فرهنگی برای اقشار مختلف جامعه به‌ویژه کودکان و نوجوانان طراحی و اجرا شود و در هفته کتاب و کتاب‌خوانی نیز بیش از 230 برنامه فرهنگی در سه سطح کتابخانه‌ای، شهری و استانی اجرا گردیده و بخشی نیز در حال اجراست.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خاطر نشان ساخت: با توجه به گفتمان انقلاب اسلامی و در ادامه مسیر و راه شهدا به ‌ویژه شهدای امنیت و با عنایت به فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه در جامعه اسلامی کتابخوانی باید همگانی و فراگیر شود به صورت ویژه مقوله فرهنگ‌سازی کتاب و کتاب‌خوانی در دستور کار است.
نسخه قابل چاپ