فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان طی سخنانی در خطبه های پیش از نماز جمعه خرم آباد:

برگزاری بیش از 230 ویژه برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی لرستان به مناسبت هفته کتاب

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان طی سخنانی در خطبه های پیش از نماز جمعه خرم آباد از برگزاری بیش از 230 ویژه برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی لرستان به مناسبت هفته کتاب، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، همزمان با آخرین روز از سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، سید سجاد راستخانه مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان پیش از خطبه‌های نماز جمعه خرم آباد سخنرانی کرد
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در سخنرانی پیش از نماز جمعه خرم آباد با بیان اینکه استان لرستان همواره در تاریخ، علم، ادب و فرهنگ محلی برای تجلی اسلام ناب و مکتب استادان معظم شیعه بوده، افزود: مردم لرستان مردمی بافرهنگ، کتاب‌دوست، کتابخوان، با اصالت و صد درصد شیعه هستند.
سید سجاد راستخانه با اشاره به تقدیم 6548 شهید در استان گفت: 4 شهید از این شهدا در همین هفته‌های گذشته در راه امنیت، حجاب و عفاف به درجه رفیع شهادت نائل آمده‌اند وخون این شهدا، رسالت همه مردم، مدیران، مسئولین، به‌ویژه مسئولین فرهنگی این خطه را در این مقطع زمانی را مضاعف می‌کند.
وی با بیان اینکه هفته کتاب به واسطه گرامی‌داشت و پاسداشت مرجع عالی‌قدر، اندیشمند و فیلسوف ایرانی، علامه طباطبایی (ره) به نام هفته کتاب در تقویم ایران ثبت شده است به بیان برخی از برنامه‌های اجرا شده این اداره کل در سی‌امین دوره هفته کتاب پرداخت و بیان داشت: هفته کتاب در استان با پیام نماینده ولی فقیه در استان و همچنین استاندار لرستان در باب اهمیت کتاب و کتابخوانی و تبریک هفته کتاب و با حضور کارکنان و کتابداران در کنار مضجع مطهر شهدای گمنام و توسل به این شهدا آغاز شد.
راستخانه ادامه داد: بیش از 230  ویژه برنامه متنوع فرهنگی برای اقشار مختلف از جمله کودکان، نوجوانان، دانش‌آموزان، دانشجویان، اساتید، شاعران، نویسندگان، کتابداران و فعالین عرصه کتابخانه‌ها، نظامیان، روستاییان و عشایر، روشندلان، مددجویان زندان و اقشار مختلف مردم برنامه‌های فرهنگی متناسب با کتابخوانی تدارک دیده شد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با بیان اینکه امروزه کتابخانه‌ها در کنار دیگر مؤسسات و نهادهای فرهنگی از جمله مدرسه و مساجد که در تمدن‌سازی اسلامی ایرانی مرکزیت و محوریت دارند درصدد هستند تا درکِ حال خوش کتابخوانی و فهم دانایی را به مردم عزیز هدیه دهند، افزود: در لرستان 38 باب کتابخانه نهادی، 20 کتابخانه مشارکتی با 760 هزار نسخه کتاب ثبت شده و با بیش از 31 هزار عضو فعال این مهم را دنبال می‌کند.
وی با اشاره به اینکه امروزه امانت گرفتن کتاب و استفاده از سالن‌های مطالعه فقط یکی از کارکردهای کتابخانه به حساب می‌آید، تصریح کرد: حضور اعضا در کتابخانه شروعی برای فعالیت‌های فرهنگی و انقلابی در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی خواهد بود.
راستخانه گفت: همان‌گونه از نام کتابخانه‌های عمومی برمی‌آید متعلق به عموم مردم هستند و ضمن ارائه خدمت به همه گروه‌های خاص از جمله نابینایان، ناشنوایان، سالمندان و اقشار مختلف مردم به صورت ویژه به مخاطب کودک و نوجوان می‌پردازد  و امروزه حضور کودکان و نوجوانان و نسل نو انقلاب بیشتر در کتابخانه‌ها محسوس است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با بیان اینکه در تمام کتابخانه‌های نهادی استان بخش کودک ایجاد شده است، گفت: این بخش با شرایط خاص دوران کودکی طراحی شده و محتوای مناسب، اسباب بازی‌های فکری، کتاب‌های خاص رده‌های سنی مختلف برای آنها در نظر گرفته شده است و برنامه‌های مختلف فرهنگی همچون کلاس‌های نقاشی، خطاطی، قصه‌گویی، بلندخوانی و ... در کتابخانه‌های لرستان برای کودکان و نوجوانان در حال برگزاری است.
راستخانه با اشاره به اینکه 10 پروژه کتابخانه‌ای در حال ساخت در استان با پیشرفت‌های فیزیکی 20 تا 80 درصد وجود دارد، افزود: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها متراژ کتابخانه‌ها به دو برابر خواهد رسید، اما ساخت و تکمیل این کتابخانه‌ها علاوه بر اعتبارات ملی و استانی نیازمند مساعدت خیرین کتابخانه‌ساز استان است.
وی تصریح کرد: از همین تریبون دست یاری به سوی خیرین استان بلند می‌کنیم و اگر خیرین به این حوزه ورود کنند قطعاً هر یک متری که به کتابخانه‌های استان اضافه شود، کاری خداپسدانه بوده که ماندگار است و موجب خیر و برکت برای مردم در بحث دانایی و دانش خواهد بود.
راستخانه درباره کتابخانه مرکزی خرم‌آباد نیز گفت: این کتابخانه در سه فاز در حال ساخت است که حدود 7 هزار و 893 متر به متراژ کتابخانه‌های استان اضافه خواهد کرد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در پایان، از اقشار مختلف مردم برای حضور در کتابخانه‌های عمومی و استفاده از کتاب‌های خوب و خدمات فرهنگی و اجتماعی کتابخانه‌ها دعوت کرد.

نسخه قابل چاپ