فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در پادگان شهید الماسیان خرم آباد مطرح کرد:

کتاب خوب سلاحی برای دفاع از امنیت فرهنگ ایران اسلامی است

مراسم بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در پادگان شهید الماسیان ارتش، در خرم آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، به مناسبت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار مراسم بزرگداشتی به همین منظور با حضور سیدسجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ سرهنگ مجید حیدری، جانشین پادگان شهید الماسیان؛ حجت الاسلام محمد گودرزی، رئیس عقیدتی سیاسی پادگان شهید الماسیان؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان؛ فرید امیری، فرمانده پایگاه بسیج شهید کرم وند و جمعی از کادر نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سالن آمفی تائتر پادگان شهید الماسیان در خرم آباد برگزار شد.
در ابتدای این مراسم مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن تبریک  هفته بسیج با ابراز خرسندی از حضور در پادگان نظامی شهید الماسیان، گفت: ارتش جمهوری اسلامی با تقدیم بزرگمردانی همچون شهید صیاد شیرازی، شهید عباس بابایی، شهید ستاری، شهید عباس دوران، شهید هادی الماسیان و خیل عظیمی از شهدا که نامشان هم شاید در مظلومیت برده نشود برای ایران اسلامی باعث شد که رهبر عزیزمان ارتش را حزب‌الله نامیدند.
سید سجاد راستخانه با بیان اینکه هر آنچه از توسعه بخواهد اتفاق بیفتد در سایه امنیت اتفاق می‌افتد، افزود: به دنبال سیاست‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مبنی بر خدمت رسانی به همه اقشار مختلف، از جمله نیروهای مسلح و نظامیان مسلح و نظامیان عزیز، این مهم در استان لرستان نیز به طور جدی دنبال می‌شود و نمونه آن را‌ه‌اندازی چندین باب کتابخانه مشارکتی در مراکز نظامی و پادگان‌های استان جهت استفاده پرسنل و خانواده‌های ایشان است.
وی گفت: کتابخانه‌های عمومی به عنوان یک پایگاه فرهنگی، متعلق به همه اقشار جامعه هستند و همکاران کتابدار با روی گشاده از همه مراجعه‌کنندگان استقبال می‌کنند و خدمت‌رسانی فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی با همه امکانات و ظرفیت صورت‌ می‌‌پذیرد.
راستخانه با بیان اینکه امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با پیشرفت در تکنولوژی سلاح‌های دفاعی، به همراه سایر نیروهای مسلح کشور مایه آرامش و امنیت مرزهای جمهوری اسلامی را فراهم‌آورده‌اند، بیان داشت: کتاب خوب نیز می‌تواند سلاحی برای دفاع از امنیت فرهنگ ایران اسلامی باشد و ملتی که کتاب می‌خواند می‌تواند تاریخ  را فهم کند و امنیت و آرامش آینده را بسازد.
وی با اشاره به مطالعه کتاب کهنه‌سرباز (خاطرات امیر سرتیپ دوم اسکندر بیرانوند فرمانده لشکر ۸۴ پیاده ارتش لرستان) اثر امین کیانی، گفت: با مطالعه این کتاب می‌فهمیم رزمندگان خطه دلاورخیز لرستان چه نقش بی‌بدیلی در جنگ تحمیلی داشتند آن‌چنان جنگیدند و رشادت و حماسه آفریدند که رهبر معظم انقلاب فرمودند: رزم لرها بیش از آنکه شنیدنی باشد، دیدنی است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تصریح کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی لرستان آمادگی دارد برنامه‌های فرهنگی و مسابقات کتابخوانی به‌ویژه برای سربازان وظیفه که فرصت مطالعه بیشتری دارند در مراکز نظامی و پادگان‌های استان را برگزار کند.
حجت‌الاسلام گودرزی نیز در این مراسم با بیان اینکه مطالعه کتاب در نحوه عمل انسان در برابر مسائل روز، در برابر زندگی شخصی خود و در برابر مسائل سیاسی، اجتماعی و امنیتی و حتی در تحلیل های جهانی تاثیرگذار است؛ گفت: بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و بسیاری از نابسامانی های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی که گاهی در جامعه پیش می آید، بیشتر  ناشی از ناآگاهی و نداشتن دانش در همه سطوح است.
رئیس عقیدتی سیاسی پادگان شهید الماسیان یادآور شد: اگر مطالعه نسبت به مسائل جامعه بشری و نسبت به احکام دینی و هنجارهای اجتماعی بیشتر بشود، مشکلات کمتر خواهد شد.
حجت الاسلام گودرزی با تاکید بر اینکه تقویت بنیان‌های فرهنگی، از مطالعه کتاب شروع می‌شود؛ افزود: اگر بتوانیم خود و لایه‌های مختلف اجتماعی را با شیوه‌ها و روش‌های مختلفی به کتاب خواندن وادار کنیم، قطعا معضلات کمتری در جامعه خواهیم داشت چرا که زیربنای اقتصاد فرهنگ است.
وی با تاکید بر اهمیت سواد رسانه‌ای و سواد تحلیلی، گفت: تجزیه و تحلیل مطالب بسیار مهم است.
رئیس عقیدتی سیاسی پادگان شهید الماسیان با توصیه بر داشتن کتابخانه در منازل هرچند  قفسه‌های کوچک گفت: کتاب‌های مفید لازم است در منازل وجود داشته باشند و در مورد کتاب‌ها بحث و تبادل نظر صورت گیرد و با توجه به اینکه قرآن بهترین محتوی مفهومی را دارد خواندن قرآن توصیه می‌شود.
 گفتنی است در پایان این مراسم از برگزیدگان مسابقه کتابخوانی آمادگاه شهید الماسیان به شرح زیر تجلیل به عمل آمد:
حامیان کتابخوانی:
سروان پیمان حسنوند، سروان ایمان امامی
سربازان وظیفه:
مجتبی طهماسبی، محمدحسین کوهی، مهدی صفری، رضا یاراحمدی و سید عرفان حسینی

خانواده کتابخوان:

فاطمه گودرزی

فرزند کتابخوان:

 امیرحسین نعمتی

نسخه قابل چاپ