فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت روز جهانی معلولان صورت گرفت؛

برگزاری ویژه برنامه «کتاب بازوی توانا» در کتابخانه روستایی فرزانگان

به مناسبت روز جهانی معلولان ویژه برنامه «کتاب بازوی توانا» در کتابخانه فرزانگان روستای فرسش از توابع شهرستان الیگودرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، به مناسبت سوم دسامبر، روز جهانی معلولان، ویژه برنامه «کتاب بازوی توانا» با حضور اعضای کم توان جسمی و برخی از اهالی منطقه در کتابخانه فرزانگان روستای فرسش از توابع شهرستان الیگودرز برگزار شد.
مسئول کتابخانه فرزانگان در خصوص این برنامه گفت: مردم فرسش از گذشته‌های دور کتاب را گنجی ارزشمند می‌دانستند و همواره در تکریم آن کوشیده و برای کتابخوان‌ها ارزش زیادی قائل بوده‌اند. مردم این دیار معتقدند کتاب مانند درخت است، زیرا همانگونه که درخت دی‌اکسیدکربن را جذب و اکسیژن تازه به هوا تزریق می‌کند، کتاب نیز آلودگی‌های ذهن را می‌گیرد و فکر و اندیشه‌ای نوین به انسان تزریق می‌کند.
 نرگس اسدی افزود: خداوند متعال به هر یک از بندگان خود استعدادهایی داده است که استفاده بهتر از آن موجب شکوفایی بهتر استعدادها خواهد شد؛ معلولین با وجود شرایطی که دارند، دارای استعدادهای فراوان هستند.
وی با تأکید بر اینکه معلولیت محدودیت نیست، تصریح کرد: شاید برخی بر این باور باشند که باید در برابر این اتفاقات تسلیم شوند، اما ارائه خدماتی از قبیل مهارت‌افزایی به گروه‌های هدف خود زمینه شکوفایی استعدادهای ناب این قشر از جامعه را فراهم خواهد نمود.
اسدی با بیان اینکه در جامعه افراد مختلفی با توانایی های ویژه ای وجود داشته، ادامه داد: کتابخانه متعلق به عموم مردم بوده و بر این اساس شرایط حضور اقشار مختلف مردم در کتابخانه تدارک دیده شده و متناسب با شرایط آنان ویژه برنامه های فرهنگی برگزار می گردد.
در ادامه معلولان حاضر در برنامه به معرفی کتاب برای حاضرین پرداخته و در پایان از اعضای کم توان جسمی عضو کتابخانه، تقدیر شد. همچنین برخی از افراد حاضر در این برنامه، با ضبط کلیپ معرفی کتاب در پویش «کتاب دستت چیه؟» شرکت نمودند.
گفتنی است روستای فرسش از توابع شهرستان الیگودرز، تنها روستای دوستدار کتاب استان لرستان است و به‌ واسطه همین کتابخانه‌ای استاندارد و با همه امکانات دراین روستا ساخته شده است. در روستای فرسش بیش از ۱۰ نویسنده، شاعر و هنرمند زندگی می‌کنند که همه آنها موفقیت خود را مدیون کتاب و کتابخوانی می دانند.نسخه قابل چاپ