فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در جلسه انجمن شهرستان سلسله مطرح کرد:

کتابخانه مرکز رسانه ای پاک برای انتقال علم و دانش و آگاهی و فرهنگ ایرانی اسلامی است

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سلسله، کتابخانه را مرکز رسانه ای پاک برای انتقال علم و فرهنگ ایرانی اسلامی دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سلسله به ریاست مسلم مرادی، فرماندار و با حضور سید سجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ هادی مومنی، معاون فرماندار؛ علی یوسفوند، رئیس اداره آموزش و پرورش؛ کیانوش سوری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان؛ شهلا حسنوند، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در این جلسه بیان داشت: شهر الشتر به بهشت لرستان معروف بوده و این منطقه علاوه بر داشتن موقعیت خاص از نظر گردشگری، از دیرباز تا کنون مهد پرورش عالمان و بزرگانی بوده که در حوزه های مختلف صاحب نظر هستند. از این رو می بایست زمینه توسعه فرهنگی در این شهرستان با جدیت بیشتری دنبال شود.
سید سجاد راستخانه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی که یک واجب دینی است» اشاره داشته و افزود: ماموریت اصلی نهاد کتابخانه‌ها و در ذیل آن ارتقاء سطح علم، آگاهی و دانش اقشار مختلف مردم است. کتابخانه‌های عمومی می‌توانند مورد استفاده عموم مردم از کودکان و نوجوانان تا افراد میاسال و دانش‌آموزان و استادان دانشگاه قرار بگیرد.
وی با توجه به هجمه های رسانه ای دشمنان انقلاب به ویژه در چند وقت اخیر، تصریح کرد: اگر کتاب را به عنوان یک رسانه در نظر بگیریم، کتابخانه مرکز رسانه ای پاک برای انتقال علم و فرهنگ ایرانی اسلامی است.
راستخانه کتابخانه  ها را باشگاه فرهنگی و اجتماعی  دانست و خاطر نشان ساخت: با توجه به ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های فرهنگی و ارتباط‌های مستمر با دستگاه‌های فرهنگی، انقلابی و بسیج اقشار در بحث ترویج گفتمان کتاب و کتاب‌خوانی از هیچ تلاشی دریغ نخواهد شد.

 
فرماندار شهرستان سلسله نیز در این جلسه بیان داشت: توسعه همه جانبه کتاب و کتابخوانی همواره یکی از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری بوده و ایشان فرمودند: «در منزل خود من، همه‌ی افراد، بدون استثنا، هرشب در حال مطالعه خوابشان می‌برد. خود من هم همین‌طورم. نه این‌که وسط مطالعه خوابم ببرد. مطالعه می‌کنم، تا خوابم می‌آید، کتاب را می‌گذارم و می‌خوابم.»
مسلم مرادی ادامه داد: وقتی که رهبر فرزانه انقلاب با این همه مشغله کاری، مطالعه را در برنامه روزانه خود دارند، دیگر باید به اهمیت بسیار مهم مطالعه در جامعه پی برد و وظیفه همه مسئولین بوده که در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی نهایت تلاش و کوشش را داشته باشند.
وی برگزاری برنامه های فرهنگی را یکی از ابزار علاقمند کردن افراد به ویژه کودکان به مطالعه دانست و گفت: والدین به عنوان اولین الگو تاثیر گذار برای کودکان بوده و زمانی که کودک والدین خود را در حال مطالعه مشاهده نماید خود به خود به سمت مطاله سوق پیدا می کند و بدین صورت اولین جرقه علاقمندی کتاب در وی صورت می پذیرد.
فرماندار شهرستان سلسله تصریح کرد: زمانی توسعه فرهنگی رقم خواهد خود که همه مولفه های توسعه در کنار یکدیگر رشد داشته باشند و از این رو دو بعد توسعه سخت افزاری و نرم افزاری به یک اندازه مهم هستند.
وی همچنین در پایان خواستار تشکیل اتاق فکری متشکل از نخبگان شهرستان به منظور ترسیم نقشه راه توسعه کتابخانه های عمومی در شهرستان سلسله شد.
در این جلسه با اهدای لوحی از اعضای حقیقی و حقوقی انجمن تقدیر شد.

جانمایی ساختمان مناسب به منظور بازگشایی کتابخانه عمومی شهر فیروز آباد، تسریع در تکمیل پروژه ساخت کتابخانه شماره دو شهرستان و مساعدت دستگاه های اجرایی با کتابخانه های عمومی در برنامه های مختلف از مهمترین مصوبات این جلسه بود.
گفتنی است سید سجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان پس از این جلسه به صورت جداگانه با مسلم مرادی، فرماندار شهرستان سلسله نیز دیدار و گفتگو کرد.
نسخه قابل چاپ