فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل توسعه کتابخانه های نهاد در جریان سفر به استان لرستان خبر داد؛

آغاز فرآیند بازطراحی و تجهیز کتابخانه مرکزی خرم آباد

اصغر گودرزی در جریان سفر به استان لرستان از آغاز فرآیند بازطراحی و تجهیز کتابخانه مرکزی خرم آباد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌ها و هادی امیری، مدیرکل امور عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به منظور پیگیری آخرین وضعیت تجهیز و بازطراحی کتابخانه مرکزی خرم آباد با همراهی سیدسجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی؛ میثم زندیه شیرازی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی؛ جمعی از کارشناسان ادارات کل کتابخانه های عمومی و راه و شهر سازی استان و پیمانکار پروژه، از این کتابخانه بازدید و درباره این طرح گفت‌و‌گو کردند.
مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد هدف از سفر به خرم‌آباد را پیگیری بازطراحی و ارائه خدمات قابل قبول به مردم خرم‌آباد عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه قریب به ۲۰ سال از کلنگ زنی و طراحی فضای کتابخانه می‌گذرد، این کتابخانه با خدمات و فعالیت‌های به‌روز کتابخانه‌ها فاصله دارد.
اصغر گودرزی با اشاره به برنامه‌ریزی که از قبل با همکاری همکاران در اداره کل عمران نهاد صورت گرفته است، بیان داشت: در این سفر به دنبال این هستیم که بتوانیم از این فضا در رابطه با خدمات بروز کتابخانه‌ای بیشترین بهره‌برداری را داشته باشیم و بتوانیم فضاهای موجود را بازطراحی کنیم.
وی با بیان اینکه فرآیند بازطراحی و تجهیز کتابخانه مرکزی خرم آباد آغاز شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه کتابخانه مرکزی خرم‌آباد در دو فاز به بهره برداری می‌رسد تلاشمان این است در فاز اول بیشترین خدمات را ارائه دهیم و خدمات اصلی و پایه را در فاز اول پیش‌بینی کنیم.
گودزی تجهیز کامل کتابخانه‌های مرکزی را از وظایف نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد و افزود: تجهیز کتابخانه مرکزی خرم‌آباد نیز مرحله به مرحله پیش رفته و به زودی اعتبار مرحله اول در اختیار استان قرار می‌گیرد.
مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد ادامه داد: در طرح و نقش اولیه‌ای که در چند وقت اخیر در تهران همکاران روی آن کار کردن بخش کودک با بیش از ۱۰ زیر مجموعه شامل فضای انتظار والدین، مادر و کودک، مخزن، نشریات پیش‌بینی شده است. همچنین بخش نوجوان شامل تالار علم و خلاقیت که آزمایش‌های شبیه‌سازی و ساخت‌کده بوده که امیدواریم بخش‌های دیگری نیز به آن اضافه شود و بخش سالمندان نیز به صورت ویژه پیش بینی شده است.
گودرزی با بیان اینکه بعضی از بخش‌های ویژه برای اولین بار در کتابخانه مرکزی رشت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و برای دومین بار در کتابخانه مرکزی خرم‌آباد  اتفاق خواهند افتاد، افزود: بخش نشریات، بخش مخزن، نابینایان و ناشنوایان، کمک درسی و سالن‌های مطالعه با ویژگی‌های خاص خود و خدمات مبتنی بر وب در فاز اول پیش‌بینی شده است و منابع دیداری و شنیداری را نیز در کتابخانه مرکزی خرم‌آباد خواهیم داشت.
 همچنین در این بازدید هادی امیری، مدیرکل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز گفت: در کتابخانه‌های مرکزی بیش از 40 خدمت ارائه می‌شود و این خدمات نیازمند فضای جدید است و این فضاها باید قابلیت انعطاف و این کارکرد جدید را داشته باشد.
هادی امیری با تاکید بر بازطراحی کتابخانه مرکزی خرم آباد، بیان داشت: با توجه به اینکه در افتتاح برخی از پروژه های ساخت کتابخانه به دلیل مسائل مختلف وقفه ایجاد شده، بازطراحی فضاهای موجود ضروری بوده و کتابخانه‌های بیش از 2000 متر مربع قطعاً  نیاز به  بازطراحی خواهند شد.


نسخه قابل چاپ