فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های کشور در کارگروه افتتاح کتابخانه مرکزی خرم آباد مطرح کرد؛

کتابخانه مرکزی خرم آباد با بروزترین و مجهزترین امکانات تجهیز خواهد شد

مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در کارگروه افتتاح کتابخانه مرکزی خرم آباد از تجهیز این کتابخانه با بروزترین و مجهزترین امکانات استاندارد، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، کارگروه افتتاح کتابخانه مرکزی خرم آباد با حضور اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌ها؛ هادی امیری، مدیرکل امور عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ سید سجاد راستخانه، مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان و برخی از کارشناسان مرتبط در اداره کل توسعه کتابخانه ها و مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در ابتدای این جلسه با قدردانی از مساعدت نهاد کتابخانه های عمومی کشور در تجهیز کتابخانه مرکزی خرم آباد، گفت: کتاب، زیربنای تمدن بشری است. به‌ویژه در عصر حاضر که روزگار دانش، تعقل، فرهنگ و تکنولوژی است. کتاب از بهترین وسایل ایجاد ارتباط به شمار می‌رود و به بیانی دیگر، حتی در روزگار دنیای مجازی، هنوز هم سخن مکتوب یا همان کتاب، وسیله بسیار خوب و ارزشمندی برای انتقال دانش‌ها، گسترش بینش‌ها و القای مفاهیم است.
سید سجاد راستخانه ادامه داد: مطالعه و کتابخوانی؛ کسب دانش و علم روز، بنای آغازین و زمینه ساز توسعه و پیشرفت همه جانبه ی کشور و راه یابی ورود به دنیایی مملو از سعادت، خردورزی و آگاهی انسان هاست. هرگاه  هدفمند ومبتنی بر خردجمعی، هرکس درجایگاه اجتماعی خود درراستای زدودن جهل وناآگاهی گام بردارد به همان میزان به سمت وسوی آگاهی بخشی و دانایی حرکت می کند.
وی در خصوص کتابخانه مرکزی خرم آباد نیز بیان داشت: افتتاح کتابخانه مرکزی خرم آباد به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی استان، یکی از خواسته های مردم فرهنگ دوست این دیار بوده و به همین منظور بلافاصله پس از تکمیل فاز اول ساختمان با مساعدت نهاد کتابخانه های عمومی کشور روند بازطراحی و تجهیز این کتابخانه آغاز شده است.
راستخانه با بیان اینکه تا کنون سه سهمیه کتاب از سوی نهاد جهت کتابخانه مرکزی وارد استان شده است، افزود: به منظور پیبرد اهداف در زمینه های مختلف، جمعی از کتابداران خرم آباد در دو نوبت کاری مشغول به ثبت و آماده سازی کتب ارسالی بوده و آمار ثبت در حال حاضر در حدود 11 هزار نسخه می باشد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان تصریح کرد: بیست میلیارد ریال اعتبار نقد از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای خرید قفسه و میزهای کتابخانه مرکزی خرم‌آباد در نظر گرفته شده است که این اعتبار از طریق سامانه ستاد به صورت مناقصه در اختیار شرکت‌هایی قرار خواهد گرفت که درخواست‌های خود را ارائه دهند.
وی با اشاره به اینکه مرحله بعد خرید تجهیزات الکترونیکی برای کتابخانه مرکزی خرم‌آباد است، افزود: از طریق کمیته بازطراحی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مشاور و شرکت طراحی انتخاب و در روزهای آینده نیز روند بازطراحی به صورت عملی آغاز خواهد شد.
مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های کشور نیز در این جلسه بیان داشت: با توجه به اینکه قریب به ۲۰ سال از کلنگ زنی و طراحی فضای کتابخانه می‌گذرد، این کتابخانه با خدمات و فعالیت‌های به‌روز کتابخانه‌ها فاصله دارد. به دنبال این هستیم که بتوانیم با همکاری سایر همکاران نهاد به ویژه اداره کل امور عمرانی از این فضا در رابطه با خدمات بروز کتابخانه‌ای بیشترین بهره‌برداری را داشته باشیم و بتوانیم فضاهای موجود را بازطراحی کنیم.
اصغر گودرزی ادامه داد:  با توجه به اینکه کتابخانه مرکزی خرم‌آباد در دو فاز به بهره برداری می‌رسد تلاشمان این است در فاز اول بیشترین خدمات را ارائه دهیم و خدمات اصلی و پایه را در فاز اول پیش‌بینی کنیم.
وی تصریح کرد: بخش های محتلفی برای این کتابخانه در نظر گرفته شده که  این بخش ها با بروزترین و مجهز ترین امکانات تجهیز خواهند شد. همچنین در طراحی داخلی از نماد های بومی و محلی استفاده خواهد شد.
گفتنی است سید سجاد راستخانه، پس از این جلسه با جواد اسدی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور در خصوص تامین منابع کتابخانه مرکزی خرم آباد و سایر کتابخانه های عمومی استان دیدار و گفتگو کرد.

 
همچنین کارگروه استانی افتتاح کتابخانه مرکزی خرم آباد در جریان سفر به تهران علاوه بر بازدید از کتابخانه مرکزی شهر قم از کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان با عنوان «هدهد سفید» شهر تهران نیز بازدید کردند. این کارگروه همچنین در گذشته از کتابخانه مرکزی شهر سنندج نیز بازدید داشته و از نزدیک با بخش های مختلف کتابخانه مرکزی آشنا شدند.
 


نسخه قابل چاپ